Kolorowe gaduły

publikacja 13.06.2014 10:00

Potrafią dziękować za jedzenie, rozpoznawać przedmioty, kształty i kolory, a nawet liczyć. Ich inteligencję porównuje się do poziomu dwuletniego dziecka.

Kolorowe gaduły Gerard Lacz/East News

Brazylia powinna kojarzyć się nie tylko z piłką nożną i karnawałem, ale też z papugami, najbardziej kolorowymi ptakami świata. Od popularnej papugi z rodziny Ara Maracana nazwano najpierw rzekę w pobliżu Rio de Janeiro, potem najważniejszy stadion Brazylii w tym mieście. Typowy obraz brazylijskiej przyrody to tropikalny las i drzewa mieniące się barwnymi papugami.

Tęcza

W ubarwieniu nie mają sobie równych. Gadanie i niezwykle piękne kolorowe pióra to znane cechy papug. Kolory każdego gatunku zależą od barwników w piórach i od tego, jak są zbudowane. Podstawowym barwnikiem jest odmiana melaniny. Dzięki zawartości tak zwanej eumelaniny pióra mają ciemniejsze kolory: brązowy, szary, czarny i ich odcienie. Natomiast psittacina barwi ptaka na czerwono, pomarańczowo i żółto. Oba barwniki o skomplikowanej nazwie mogą dowolnie mieszać się ze sobą, co daje nieograniczone możliwości w ubarwieniu papug. W piórach papug nie ma jednak barwnika, który barwi na zielono albo niebiesko, a mimo to papugi te kolory mają. Jak to możliwe? Otóż pióra są tak zbudowane, że rozszczepiają światło. Podobnie jak krople wody w promieniach słońca tworzą tęczę. W połączeniu słońca z budową piór powstają kolory zielony, fioletowy i niebieski. Największe papugi takich kolorowych piór mają nawet 15 000.

Całość w najnowszym „Małym Gościu”