Mamy nowego prymasa

PAP

dodane 19.05.2014 09:50

49-letni abp Wojciech Polak został mianowany przez papieża Franciszka nowym prymasem Polski.

Mamy nowego prymasa Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak PAP/Paweł Jaskółka

Nowo mianowany arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski zastąpił abp. Józefa Kowalczyka, który po ukończeniu 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym przechodzi na emeryturę. Abp Polak jest najmłodszym prymasem w Europie.

Ingres abp. Polaka odbędzie się 7 czerwca w Gnieźnie, a 29 czerwca odbierze on w Rzymie z rąk papieża Franciszka paliusz metropolity.

Prymas Wojciech Polak powiedział, że będzie chciał docierać z posługą do wszystkich ludzi. „Chciałbym to zaproszenie skierować do wszystkich: do moich diecezjan, do ludzi polityki, kultury, nauki, codziennej pracy i trudu. Chciałbym im wszystkim powiedzieć, żeby im wszystkim te drzwi do Kościoła otwierać, by ich zapraszać. By rzeczywiście odnajdywali się we wspólnocie Kościoła jak u siebie w domu” – dodał.

Urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego. Jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa "Dominum confiteri Iesum" ("Jezus jest Panem").

 

Tagi: