Matka Boża Pięknej Miłości, Madonna z Różą

publikacja 27.05.2014 06:00

27 maja, Bydgoszcz

Matka Boża Pięknej Miłości, Madonna z Różą

Obraz Madonny z Różą powstał po zwycięskiej bitwie z Krzyżakami pod Grunwaldem. Podobno starosta i kasztelan bydgoski modląc się przed słynną bitwą przyrzekł Matce Bożej, że utworzy dla Niej sanktuarium, jeśli uda mu się pokonać wroga. Od połowy XV wieku szczególnie czczona jest w Bydgoszczy Matka Najświętsza. Obraz Madonny z Różą namalowany na drewnie jest najcenniejszym zabytkiem w Bydgoszczy. Głowę Maryi zdobi korona, którą założyły dwa anioły a Matka Najświętsza zaprasza, by czcić Miłość jaką jest jej Syn. Historycy sztuki mówią, że to najpiękniejsze przedstawienie Maryi na ziemiach polskich.

Prymas Stefan Wyszyński ukoronował wizerunek po raz pierwszy 29 maja 1966 roku i nadał jej tytuł Matki Bożej Pięknej Miłości.

W 1999 r. podczas mszy świętej w Bydgoszczy, papież Jan Paweł II na głowy Maryi i Jezusa na cudownym obrazie nałożył papieskie korony. Patronkę diecezji Matkę Bożą Pięknej Miłości można adorować i podziwiać w głównym ołtarzu katedry bydgoskiej, gdzie po koronacji jeszcze więcej wiernych przychodzi, by swoje sprawy oddać w dobre ręce Matki Pięknej Miłości.