Królowie w Krakowie

dodane 15.04.2014 11:35

Opowieść zaczęła się od 2003 r. i informacji o beatyfikacji pewnego zakonnika – Ojca Marka z Aniano. Co takiego mogło mieć to wspólnego z historią Polski z XVII wieku ?

Królowie w Krakowie Aktor wcielił się w rolę ojca Marka z Aniano

W ostatni  piątek odbył się 5. odcinek cyklu „ Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”. Okazało się, że wspomniany zakonnik odegrał bardzo ważną rolę w wojnie z Turcją i samej bitwie pod Wiedniem. Zanim jednak do tego doszło dzieci poznały sylwetki królów od Zygmunta III Wazy do Jana III Sobieskiego. Później zobaczyły fragmenty filmowe pokazujące zmagania z Chmielnickim i w czasie Potopu Szwedzkiego. Następnie pojawił się gość – Turek, piechur z oddziałów Kara Mustafy. Zaprosił on do pomocy jednego z chłopców do odegrania roli zwiadowcy tatarskiego.

W ten sposób znaleźliśmy się pod Wiedniem w momencie oblężenia. I tu właśnie pojawił się O. Marek z Aniano, który wprowadził dzieci w szczegóły oblężenia i walk. Dzieci zostały zaproszone do makiety na której miały możliwość przemieszczać wojska Sobieskiego i koalicji anty tureckiej oraz siły Kara Mustafy.

Po skończonej bitwie do głównych ról zostały zaproszone dziewczynki i jedna z mam do odegrania ról – Marysieńki i jej dam dworu. Jedna z dam dworu odczytała list do Marysieńki od samego Jana III Sobieskiego. Dzięki niemu dowiedzieliśmy w szczegółach jak zakończyła się bitwa i o reakcji obrońców Wiednia i sojuszników króla Jana. Widowisko jak zwykle zakończyła wspólna fotografia. Następny odcinek w piątek po świętach Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 18 00 jak zwykle w „Kamieniołomie”.

 

Tagi: