Mieszko I budził pasje

publikacja 14.01.2014 14:58

W Krakowie Mieszko I opowiadał najmłodszym o początkach państwa polskiego. Ruszył cykl spotkań „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”.

Mieszko I budził pasje

10 stycznia odbyło się pierwsze z 12 odcinkowego cyklu widowisko historyczne – „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”. Miejscem zdarzenia była „Scena kamieniołom” przy parafii św. Józefa w Krakowie.

Pierwszy odcinek dotyczył powstania państwa polskiego. Narratorem był sam Mieszko I. Opowiedział dzieciom o swoich przodkach, o tym jak zdecydował się przyjąć chrzest, o relacjach z sąsiadami. Dzieci zobaczyły też bardzo interesujące fragmenty filmowe – rekonstrukcji osady na Ostrowie Lednickim,  wojów z czasów Mieszka, fragmenty filmu pokazującego bitwę pod Cedynią…

Później wszyscy zaproszeni zostali do narady wojów przed bitwą pod Cedynią. Było to niezmiernie ekscytujące - móc stworzyć strategię bitwy z wojami Hodona. Sam przebieg walk prześledzili wspólnie na przygotowanej makiecie z figurkami uczestników oddziałów polskich i niemieckich. Później na scenie pojawił się niespodziewany gość  z przeszłości – Norbert.  Przedstawił on strój używany przez wojów Wiślan, opowiedział o walkach, które toczyli, jak wyglądało życie na terenie dzisiejszego Krakowa. Na zakończenie dzieci spróbowały pojedynku z wojem, przymierzały części stroju, przyglądały się uzbrojeniu, całość zwieńczyła wspólna fotografia.

Ciąg dalszy nastąpi – już 24 stycznia.

Spotkania odbywają się w Kamieniołomie w każdy 2 i 4-ty piątek miesiąca o godz. 18 00.