180 Orszaków Trzech Króli

KAI

publikacja 03.01.2014 09:54

W poniedziałek, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Warszawy oraz ponad 180 innych polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli - poinformował prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli Maciej Marchewicz.

180 Orszaków Trzech Króli Tak było rok temu w Warszawie Jakub Szymczuk /GN

 Dodał, że orszaki po raz drugi odbędą się również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach - w Afryce (Rwanda) i Ameryce Północnej (USA, Chicago). Orszak ma też połączyć granicę polsko-niemiecką, bo przejdzie z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca.

"Bardzo cieszymy się z niemal dwukrotnego wzrostu liczby miejscowości, które organizują kolejną edycję orszaku w stosunku do roku ubiegłego. To niewątpliwie znak, że chrześcijanom zależy na wspólnotowym i rodzinnym przeżywaniu świąt" - podkreślił Marchewicz.

Dodał, że Orszak Trzech Króli ma też przejść na pl. Św. Piotra w Rzymie; grupa organizatorów przygotowała 10 tys. koron dla osób, które będą chciały w nim uczestniczyć oraz specjalną koronę dla papieża Franciszka (uczestnicy orszaków otrzymują od organizatorów bezpłatnie symboliczne papierowe korony).

Tegoroczna, szósta edycja orszaku przebierać będzie pod hasłem: "Kolędujmy".

W Warszawie pochód wyruszy z pl. Zamkowego o godz. 12, po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Przejdzie w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono stajenkę.

W Łodzi Orszak Trzech Króli przejdzie w tym roku - ze względu na remonty ulic - nową trasą. Uroczystości rozpocznie msza św. w kościele Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego, a orszak przejdzie ulicami: Zarzewską, Sieradzką i Piotrkowską do łódzkiej archikatedry, przed którą stoi bożonarodzeniowa szopka.

Na czele orszaku jechać będą mędrcy, w których rolę wcielą się w tym roku rektorzy Politechniki Łódzkiej oraz dwóch Wyższych Seminariów Duchownych. Po dotarciu do szopki złożą złoto, mirrę i kadzidło. Na trasie stanie kilka platform, na których aktorzy-amatorzy odgrywać będą sceny związane ze świętem. Dla wszystkich uczestników przygotowano śpiewniki i tradycyjne ciastka tzw. szczodraki.

W Toruniu parada będzie zmotoryzowana; orszak wyruszy o godzinie 15. z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się koncert muzycznej gwiazdy - rockowego zespołu Bracia.

W Rzeszowie udział w orszaku zapowiedziało ponad 900 "aktorów" - głównie dzieci z rzeszowskich szkół i ich rodziców. Impreza rozpocznie się o godz. 11.30 na ul. 3 Maja, następne orszak przejdzie ulicami Rzeszowa na Rynek, gdzie znajdować się będzie żywa szopka. Jedną z największych atrakcji rzeszowskiego orszaku będzie wielbłądzica Dżamira.

Orszak przejdzie również ulicami innych podkarpackich miast m.in. Lubaczowa i Jarosławia. W tym drugim mieście o godz. 12 jednocześnie z czterech kościołów wyruszą cztery orszaki: Orszak Świętej Rodziny, Orszak Europejski (Król Kacper), Orszak Azjatycki (Król Melchior) oraz Orszak Afrykański (Król Baltazar). W tym roku gościem honorowym - głównym Pasterzem tego orszaku - będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Ulicami Katowic Orszak Trzech Króli przejdzie po raz trzeci. Jak zapowiadają organizatorzy ma to być zgromadzenie rozśpiewane, wielobarwne, rodzinne i radosne. Pochód rozpocznie się po mszy św. odprawionej w południe w Archikatedrze Chrystusa Króla. Wymarsz przewidziany jest na godz. 13.30. Uczestnicy przejdą ul. Powstańców, Lompy, Jagiellońską, i ul. Wita Stwosza wrócą przed katedrę.

Katowicki orszak będzie miał charakter średniowiecznej pielgrzymki do Ziemi Świętej śladami miejsc uświęconych wydarzeniami z historii narodzin Chrystusa. Do grona aktorów-amatorów, obok nauczycieli i uczniów, rodziców i dzieci, dołączą młodzi uczestnicy widowiska "Franciszek- wezwanie z Asyżu", którzy pod kierunkiem reżysera Mariusza Kozubka przygotowują się do odegrania scen biblijnych.

Głównym organizatorem pochodów jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w ich przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.


 

TAGI: