Marsz Wszystkich Świętych

Patrycja Dziewior, kl Va

publikacja 15.11.2013 10:24

31 października w naszym kościele parafialnym w Rybnickiej Kuźni odbył się Marsz Wszystkich Świętych.

Marsz Wszystkich Świętych

Dzieci z naszej szkoły i przedszkola przebrały się za swojego ulubionego świętego.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta. Po Mszy, odbyła się procesja dookoła kościoła z Najświętszym Sakramentem przy świetle pochodni. Na  czele procesji, za krzyżem, ustawili się ministranci z relikwiami: O. Pio, błogosławionego Jana Pawła II oraz św. Siostry Faustyny Kowalskiej, za nimi ustawili się „wszyscy święci”, kapłan z Najświętszym Sakramentem oraz pozostali wierni.

Procesja przy świetle pochodni i lampionów, trzymanych w rękach dzieci ruszyła, i śpiewie w ten ciemny wieczór, sprawiała niesamowite wrażenie. Wszystko wyglądało pięknie a my czuliśmy się jak w niebie.

Po zakończonej procesji rozpoczął się różaniec święty, który prowadziły dzieci.

Po różańcu odbyła się prezentacja „świętych”. Dzieci wykazały się niesamowitą znajomością świętych postaci, a zarazem pomysłowością w doborze strojów. Przebrały się m. in. za: Świętego Mikołaja, Stanisława Kostkę, Marię Magdalenę, Maryję z Dzieciątkiem, był też Filip i Dominik Savio.

Nie trudno się domyślić, że komisja w osobie księdza wikariusza i pań katechetek miała twardy orzech do zgryzienia. Jednak przy pomocy licznej grupy wiernych, uczestniczących w nabożeństwie, udało się niemalże jednomyślnie wyłonić zwycięzców.

Oczywiście nie zabrakło nagród i cukierków dla uczestników, które ufundował ksiądz proboszcz Eugeniusz Fajkis.

Uczestnicząc w marszu chcieliśmy pokazać, że choć wkradł się do nas zwyczaj obchodzenia Halloween, można inaczej obchodzić wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, i nie trzeba bezmyślnie papugować obcych zwyczajów.

Chciałabym aby taki marsz był u nas organizowany co roku.