Sypka sprawa

Tomasz Rożek

publikacja 18.06.2013 10:28

Swoje „życie” zaczął w górach, a skończył w morzu, albo oceanie. Na Ziemi jest 100 tysięcy biliardów ziaren piasku.

Sypka sprawa Cząsteczki wody działają jak klej i przytrzymują ziarenka piasku. Dzięki temu mokry piasek można formować EAST NEWS

Zabawy w piasku lubią nie tylko dzieci, ale także dorośli, choć może oni wstydzą się do tego przyznać. Co to jest piasek? I dlaczego gdy jest mokry, to się klei? Te pytania wydają się proste, ale odpowiedzi wcale takie nie są.

Od skały do ziarenka

Piasek to pokruszone skały. Maleńkie kamyczki, które kiedyś były kamyczkami większymi, a jeszcze wcześniej głazami. Ta odpowiedź jednak tylko w części jest prawdziwa. Żółtawy piasek, jaki znamy z polskiego Wybrzeża albo z plaż Pojezierza Mazurskiego, swoje „życie” zaczął w górach, a następnie trafił na dno morza albo oceanu. Skały kruszą się na głazy i ka- mienie. Coraz mniejsze kamyki są niesione przez wartkie górskie strumyki, a w nich zderzają się ze sobą i rozdrabniają na coraz mniejsze i mniejsze. W końcu są tak małe jak ziarenka piasku. Trwa to bardzo długo. Od ukruszenia się skały w górach do powstania ziarenka piasku na wybrzeżu może minąć kilka milionów lat! Piasek na pustyniach odległych od morza czy oceanu, ma takie samo pochodzenie, bo to, co teraz jest pustynią, kiedyś było dnem oceanu.

Więcej w najnowszym "Małym Gościu"

 

TAGI: