Wystawa z fantazją

Gabriela Szulik

publikacja 03.06.2013 12:44

Pomysły dzieci, zawsze pełne fantazji i radości, zaskakują dorosłych, czasem zmuszają do myślenia a dla hutników szkła stanowią nie lada wyzwanie.

Wystawa z fantazją Hipopotam wg pomysłu Gabrieli Deptuły

Od 1 czerwca 2013 r. w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie można oglądać wystawę prac wykonanych według projektów dzieci. Pomysły dzieci są zawsze pełne fantazji i radości. Tak też jest i w tym wypadku. Zaskakują dorosłych, czasem nawet zmuszają do myślenia a dla hutników szkła stanowią nie lada wyzwanie.

Najmłodsi już niemal od roku mają okazję próbować swoich sił, jako projektanci szkła. Podczas wizyty w Centrum, za pomocą dowolnej techniki plastycznej wykonują własny projekt szklanego przedmiotu. Najlepsze propozycje realizowane są potem przez hutników, palnikarzy czy twórców witraży. Każde dziecko poza tym otrzymuje Dyplom Małego Projektanta Szkła i nagrodę niespodziankę.

Do tej pory spośród 100 propozycji dzieci wykonano kilkanaście przedmiotów. Prace trafiły na specjalną wystawę. Ekspozycja jest dostępna dla wszystkich chętnych od 1 czerwca w godzinach pracy Centrum.

Kolejne, nowe prace według pomysłu małych projektantów zostaną zaprezentowane w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie 28 czerwca 2013 r. o godz. 15.00.

Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyne w Polsce miejsce, gdzie interaktywnie prezentowane jest hutnictwo szkła. Tu, dzięki nowoczesnym technikom, nie tylko można poznać historię znanego w Polsce i na świecie „krośnieńskiego szkła”, ale także ją tworzyć.

Wizyta w Centrum może być prawdziwą przygodą, bo turyści nie tylko mogą zobaczyć, na czym polega produkcja szkła użytkowego i artystycznego, ale i mogą uczestniczyć w warsztatach wydmuchiwania, obróbki i zdobienia szkła.