Światowa godzina adoracji

Gabriela Szulik

publikacja 02.06.2013 18:37

Na całym świecie, w tej samej godzinie, chrześcijanie połączyli się we wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

Światowa godzina adoracji Papież Franciszek modlił się z wiernymi w bazylice św. Piotra w Rzymie w niedzielę 2 czerwca od 17 do 18. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na całym świecie, w tej samej godzinie, chrześcijanie połączyli się we wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. To pierwsza taka adoracja w dziejach Kościoła.

Papież Benedykt XVI zapowiadając Rok Wiary powiedział, że to szczególny czas i prosił, „by z większym zaangażowaniem celebrować wiarę zwłaszcza w Eucharystii”. Tę prośbą podjął papież Franciszek i zaproponował, by niedziela 2 czerwca była światową godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu pod hasłem „Jeden Pan, Jedna wiara”.

Papież Franciszek modlił się w bazylice św. Piotra w Rzymie od godz. 17 do 18. W tym samym czasie adoracja odbywała się we wszystkich katedrach świata. Oznacza to, że na wyspach Pacyfiku będzie to godzina 5 rano, w Wietnamie 22.00, a na przykład na Papui Nowej Gwinei o 1 lub 2 w nocy.

Adoracja eucharystyczna w łączności z papieżem Franciszkiem trwała też we wszystkich polskich katedrach, a w niektórych diecezjach także we wszystkich parafiach.

Globalna adoracja Najświętszego Sakramentu w łączności z Ojcem Świętym ma nawet własny profil na Facebooku, gdzie kolejni internauci deklarowali swój udział w tym wydarzeniu.