Święto śniegu

Gabriela Szulik

publikacja 20.01.2013 16:45

W Zakopanem w ramach Światowego Dnia Śniegu odbywały się Narciarskie zawody Koziołka Matołka, czyli Memoriał Kornela Makuszyńskiego.

Święto śniegu Zawody Koziołka Matołka zwane oficjlanie Memoriałem Kornela Makuszyńskiego obywały się w Zakopanem po raz 64 PAP/Grzegorz Momot

W Światowym Dniu Śniegu, czyli w niedziele 20 stycznia, w 435 miejscach w 39 krajach, również w Polsce odbywają się różnego rodzaju imprezy. Światowy Dzień Śniegu organizowany jest po raz drugi.

W Zakopanem odbywały się Narciarskie zawody Koziołka Matołka. Ponad 200 młodych narciarzy wzięło udział zawodach zwanych oficjalnie Memoriałem im. Kornela Makuszyńskiego. Zawody, które były częścią Światowego Dnia Śniegu odbywały się po raz 64. Rywalizowały ze sobą dzieci w wieku od 4 do 11 lat w biegach narciarskich, skokach i zawodach łyżwiarskich.

Pierwsze zawody Koziołka Matołka zorganizowano tuż po II wojnie światowej. Każdym zawodom towarzyszy maskotka Koziołka Matołka i portret Kornela Makuszyńskiego, autora wielu książek dla dzieci. Napisał m.in. "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Przyjaciel wesołego diabła", "Panna z mokrą głową", "120 przygód Koziołka Matołka", "Awantura o Basię", "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy".

Kornel Makuszyński był silnie związany z Zakopanem. Zakochany w Tatrach, wraz ze swoją żoną dużo czasu spędzał w Zakopanem. Lubiany przez górali otrzymał tytuł honorowego obywatela Zakopanego. To dzięki niemu m.in. powstało na stokach Gubałówki sanatorium dla młodzieży. Pisarz organizował też zbiórki pieniężne na sprzęt narciarski dla najbiedniejszych dzieci. Po II wojnie światowej Makuszyński zamieszkał na stałe w Zakopanem w willi „Opolanka”. Dziś mieści się tam jego muzeum. 31 lipca 1953 r. zmarł w Zakopanem. Jego ciało spoczywa na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

W Światowym Dniu Śniegu Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego przygotowało też inne zabawy i konkursy dla dzieci związane ze śniegiem. Można było zobaczyć pokazy multimedialne związane z zimą, poznać historię śnieżynki, zobaczyć jak należy zachować się na śniegu i jak śnieg wygląda pod mikroskopem.