150 rocznica Powstania Styczniowego

PAP

publikacja 20.01.2013 15:59

W Suchedniowie w intencji powstańców styczniowych wyruszył marsz do Bodzentyna.

150 rocznica Powstania Styczniowego Z Suchedniowa w intencji powstańców styczniowych wyruszył do Bodzentyna XX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. PAP/Michał Walczak

Po uroczystej Mszy świętej odprawionej w Suchedniowie w intencji powstańców styczniowych wyruszył do Bodzentyna XX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

W całym kraju trwają uroczystości związane z przypadającą w 2013 roku 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego: koncerty, spektakle, warsztaty, promocje książek, festiwale organowe.

W całej Polsce planowanych jest około stu imprez. Zapowiedzią obchodów będzie niedzielny koncert "Każdemu marzy się wolność" w klasztorze Bernardynów w Radomiu. W kolejnych miesiącach imprezy zaplanowano w miejscowościach związanych z walkami, jakie trwały podczas powstania styczniowego, m.in. w Solcu nad Wisłą, Lipsku czy Zwoleniu a także w Radomiu, Jędrzejowie, Lublinie, Starachowicach i Stalowej Woli.

tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.