Słodkie budowanie

Anna Leszczyńska-Rożek KawiarniaNaukowa.pl

|

MGN 01/2013

publikacja 03.10.2013 12:12

Święta już blisko... A gdyby tak wybudować domek z piernika? Podobny do chatki, którą znaleźli Jaś i Małgosia albo przypominający maleńki kościół czy szopkę.

Słodkie budowanie

Piernikowy domek może być piękną dekoracją w Święta Bożego Narodzenia. Można go dekorować kolorowymi cukierkami, kwiatkami z masy marcepanowej, lukrować na biało albo malować czekoladą. Domki mogą mieć balkoniki, kominy i płotki.
Ja proponuję prostą piernikową chatkę.

Ciasto
Na domek z piernika najpierw trzeba przygotować ciasto. Podaję bardzo prosty przepis, z którego pierniczki są smaczne i miękkie na drugi dzień. Dlatego nie trzeba ich piec na długo przed Świętami.

Składniki:
3 szklanki mąki
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 jaja
1 szklanka cukru
1 szklanka miodu
1 łyżka przyprawy do piernika
szczypta soli

Przygotowanie:
Miód rozpuścić w rondelku z odrobiną wody. Dodać przyprawę do piernika i mieszając cały czas na małym ogniu (ok. 2 minuty) lekko zrumienić. Rondelek odstawić do wystudzenia. Jajka z cukrem i szczyptą soli utrzeć (można mikserem) na biały kogel-mogel, czyli puszystą masę. Mąkę przesiać przez sito do miski i wymieszać z sodą oczyszczoną. Do masy jajecznej dodać ostudzony miód z przyprawami. Miksując lub ucierając cały czas dodawać mąkę (wymieszaną z sodą oczyszczoną). Jak ciasto zrobi się dość gęste, wyłożyć je na stolnicą i podsypując mąką wyrabiać jeszcze chwilę rękami.

Projekt
Domek można wybudować wg swojego pomysłu. Zanim jednak będziemy wykrawać poszczególne jego części dobrze jest zrobić projekt, czyli rozrysować wszystkie elementy na kartce papieru.
Mój domek (patrz szablony) składa się z 2 ścian zakończonych szczytem, 2 ścian bocznych, drzwiczek, 2 części dachu i podkładki, na której ustawimy budowlę.
Kształt okienek możemy wymyślić sami i wykroić nożem. Okrągłe okienko wykrawamy małą szklanką. Moje ściany boczne i szczytowe mają ok. 12 cm szerokości i 12 cm wysokości (nie licząc szpica). Dach, aby dobrze pasował do budowli, jest prostokątem 13 cm na 10 cm.

Szablony
Poszczególne elementy z papieru wycinamy. Ciasto dzielimy na 3 części. Następnie na stolnicy rozwałkowujemy 1 część ciasta na cienki placek (ok. ½ cm). Stolnicę i wałek trzeba dość mocno oprószyć mąką, żeby ciasto nie przykleiło się.
Papierowe szablony przykładamy do ciasta i stołowym nożem wykrawamy poszczególne części. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia układamy ściany i dach domku i pieczemy w piekarniku w temperaturze 170 stopni ok. 10 minut (aż się zrumienią).
Jedną część ciasta wałkujemy tak, by powstała podkładka, na której będzie stał domek. Pozostałe skrawki zbieramy, zagniatamy jeszcze raz i wałkujemy. Foremkami do pierniczków można wykrawać choinki, zwierzątka, gwiazdki i inne kształty, które udekorują chatkę.

Polewa
Domek dekoruję zawsze polewą czekoladową i białym lukrem. Polewa może być gotowa, czyli kupiona w sklepie, albo można rozpuścić czekoladę (najlepiej 1 gorzką, 1 mleczną). Czekoladę łamiemy na małe kostki, wrzucamy do rondelka, dodajemy odrobinę wody albo masła i mieszamy aż czekolada całkowicie się rozpuści. Trzeba pamiętać, aby ogień pod rondelkiem nie był zbyt duży, bo czekolada się przypali. Najlepiej rondelek z czekoladą włożyć do większego z wodą i podgrzewana woda rozpuści powoli czekoladę.

Lukier
Biały lukier cytrynowy jest bardzo łatwy do zrobienia. Wystarczy wycisnąć sok z jednej cytryny. A następnie miksując, dodawać cukru pudru. Sami ustalamy, czy lukier ma być kwaśny i przeźroczysty czy słodszy i bardziej biały. W każdym razie na jedną cytrynę potrzeba ok. szklanki cukru pudru.

Dekorowanie
Każdą część domku dekorujemy osobno. Do dekoracji można też użyć kolorowych wiórków cukrowych lub kokosowych, migdałów orzeszków a nawet cukierków.
Kiedy lukier i polewa stwardnieją można sklejać poszczególne elementy w całość. Najlepszy do tego będzie karmel prosty w przygotowaniu, ale bardzo gorący, dlatego dobrze jest poprosić o pomoc kogoś starszego.
Na patelnię wystarczy wsypać trochę cukru i na małym ogniu mieszać tak, aby cukier się stopił i zbrązowiał. Karmel wygląda bardzo apetycznie, jednak nie wolno go próbować, dopóki nie ostygnie i nie stwardnieje.
Jak dekorować domek? Drewnianą łyżką smarować karmelem poszczególne elementy i szybko sklejać. Domek można też sklejać gęstą konfiturą lub kajmakiem, ale trzeba dłużej czekać, żeby stężały.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.