Ludźmierz

publikacja 07.01.2013 12:59

Roraty na Podhalu

Ludźmierz

Adwentowemu oczekiwaniu AD 2012 w Roku Wiary i w Roku Jubileuszu 50.lecia koronacji figury MBL Gaździny Podhala, towarzyszyli nam niezwykli ŚWIADKOWIE WIARY: święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze.

Czekaliśmy na Jezusa poznając historie tych, których WIARA była tak mocna, że mogła góry przenosić. Od nich uczyliśmy się patrzenia na Jezusa, słuchania Jezusa, tęsknoty za Jezusem, WIARY w Jezusa. Dla Jezusa wstawaliśmy o świcie i przemierzaliśmy zaspy śniegu z małymi światełkami rozjaśniającymi ciemności nocy, chodziliśmy każdego dnia „w ciemno za ŚWIATŁEM”. Poznawaliśmy świętych różnych wieków, czasów, ludów, języków i pokoleń. I szukaliśmy naszych własnych dróg prowadzących do Przychodzącego, Oczekiwanego. Kilkakrotnie pośród ludzi adwentowych parafii ludźmierskiej jeździliśmy jako „pociąg” śpiewając:Poszli w ciemno za świa­tłem, cho­ciaż nie było to łatwe. To nie­po­jęte dla świata, życie Bożego wariata…

Dzieci, jak zwykle przynosiły serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami (zawiesiliśmy je na choinkach przy żłóbku i na ołtarzu polowym)  i losowały kołyskę z Dzieciątkiem Jezus, przywiezionym z samego Betlejem. I co 24 godziny obecność Dzieciątka radowała inną rodzinę, scalała ją, zatrzymywała na chwile modlitwy. Jedno dziecko brało Dzieciątko, dwoje otrzymywało zakładki z wizerunkiem Pana Jezusa - logo Roku Wiary - Chrystusa Pantokratora.

19 grudnia, w środę  podczas nowenny do MBL przybyło do parafii Światło Betlejemskie. Od tego ŚWIATŁA zapaliliśmy wszystkie świece: przy ołtarzu, w wieńcu adwentowym, roratkę. A po Eucharystii - razem z poznawanymi podczas tegorocznego adwentu świętymi - ruszyliśmy w ciemno za ŚWIATŁEM. "Aniołki" wsiadły na zaprzężone wozy, wzięły ozdoby choinkowe, siano, pusty żłóbek i przy świetle pochodni - prowadzeni przez ŚWIATŁO BETLEJEMSKIE ruszyli na ołtarz polowy, szerokim łukiem, odmawiając Pozdrowienie Anielskie....Gdy doszli, rozbłysnął ołtarz ścianą światełek choinkowych. Pozawieszano ozdoby, gwiazdy, bombki, ptaszki. Zdjęć, uciechy, radości było wiele, ale trzeba było wracać do domu, bo jutro znów roraty o 6.20. Jednak iluminacja Maryjnego Ogrodu Różańcowego i obecność BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA wśród nas  - to znak, że blisko jest Pan i coraz bliżej Boże Narodzenie.  Światło zapłonęło na ołtarzu polowym, przy którym przed 15 laty bł. Jan Paweł II modlił się modlitwą różańcową.

Na planszy z poznawanymi świętymi było jedno miejsce puste – na moje zdjęcie, albo tak jak w naszej parafii – zawisło tam 6 zdjęć wielkości A4 – zdjęć, kolaży ze zdjęciami wszystkich adwentowych Ludźmierza, Krauszowiaków, Długopolan. Zrobiliśmy zdjęcia niemal wszystkim, którzy każdego dnia śpiewają: Idziemy w ciemno za światłem, choć wcale nie jest to łatwe.

Podczas ostatnich rorat była powtórka - dzieci mówiły kazanie cytując poszczególnych świętych, których poznawały przez cały Adwent. I okazało się, świetnie zapamiętały wielu i też dzieci ludźmierskie chcą IŚĆ W CIEMNO ZA ŚWIATŁEM.  A więc: Boże prowadź – jak się mówi na Podhalu.

s. Danuta Lipińska USJK

Z najlepszymi życzeniami, wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości i pokoju. Szczęść Boże w Nowym Roku 2013
ks. Kazimierz