To był rok!

PAP/p

publikacja 28.12.2012 10:13

W 2012 roku w sporcie działo się wiele. Zwłaszcza podczas Euro i olimpiady.

To był rok! Jeszcze długo będziemy pamiętali emocje, jakie towarzyszyły mistrzostwom Europy w piłce nożnej Jakub Szymczuk/GN

Zbliża się Sylwester. I nadchodzi czas rocznych podsumowań. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia w polskim sporcie w 2012 roku:

• 8 stycznia - Justyna Kowalczyk po raz trzeci triumfowała w cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Puchar Świata zdobyła jednak Norweżka Marit Bjoergen, a Polka była druga.
  • 7 marca - w wieku 54 lat zmarł Włodzimierz Smolarek - piłkarz reprezentacji kraju, brązowy medalista mistrzostw świata w 1982 roku.
  • 22 kwietnia – siatkarze Asseco Resovii Rzeszów zdobyli mistrzostwo Polski, przełamując siedmioletnią dominację PGE Skry Bełchatów.
  • 6 maja – Śląsk Wrocław drugi raz w historii został piłkarskim mistrzem Polski.
  • 8 czerwca – 1 lipca – sukces organizacyjny i klęska sportowa - tak można podsumować piłkarskie mistrzostwa Europy, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce (współgospodarzem była Ukraina). Zespół Franciszka Smudy zremisował po 1:1 z Grecją i Rosją oraz przegrał z Czechami 0:1 i pożegnał się z turniejem już po rundzie grupowej.
  • 7 lipca – Agnieszka Radwańska przegrała z Amerykanką Sereną Williams 1:6, 7:5, 2:6 w finale wielkoszlemowego turnieju w Wimbledonie. W Londynie krakowianka i tak odniosła największy sukces w karierze, który pozwolił jej na krótko awansować na drugie miejsce rankingu WTA.
  • 8 lipca – polscy siatkarze po raz pierwszy w historii wygrali Ligę Światową. W finale w Sofii pokonali Amerykanów 3:0 (25:17, 26:24, 25:20).
  • 10 lipca – Waldemar Fornalik został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Zastąpił Franciszka Smudę, z którym PZPN nie przedłużył kontraktu po nieudanych mistrzostwach Europy.
  • 13 lipca – zmarł Jerzy Kulej - jeden z najsłynniejszych pięściarzy w historii światowego boksu amatorskiego, dwukrotny mistrz olimpijski (Tokio 1964, Meksyk 1968).
  • 27 lipca – 12 sierpnia – 10 medali - w tym tylko dwa złote: Adriana Zielińskiego w podnoszeniu ciężarów i Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą - to bilans występu Polaków w Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie.
  • 29 sierpnia – 9 września – bardzo dobrze w Londynie zaprezentowali się niepełnosprawni polscy sportowcy rywalizujący w XIV Paraolimpiadzie. Zdobyli 36 medali, w tym 14 złotych, co dało im dziewiąte miejsce w klasyfikacji państw.
  • 9 września – Robert Kubica (Subaru Impreza WRC) triumfował w rajdzie Ronde Gomitolo di Lana. Był to pierwszy występ Polaka od czasu groźnego wypadku na trasie rajdu Ronde di Andora 6 lutego 2011 roku.
  • 16 października – mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw świata Polska - Anglia został przełożony z powodu złego stanu murawy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nad stolicą przeszła ulewa, ale dach nad boiskiem nie został zasunięty. Rozegrane dzień później spotkanie zakończyło się remisem 1:1.
  • 26 października – Zbigniew Boniek został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.
  • 4 listopada – wielką niespodziankę sprawił niespełna 22-letni tenisista Jerzy Janowicz, docierając do finału prestiżowego turnieju ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy.
  • 16 grudnia – Radosław Kawęcki zdobył złoty medal pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Stambule na 200 m stylem grzbietowym. Brąz na 50 m grzbietem wywalczyła Aleksandra Urbańczyk.