Serce na papierze

Anna Leszczyńska-Rożek KawiarniaNaukowa.pl

|

MGN 11/2012

publikacja 15.01.2013 11:53

Receptura na papier wydaje się skomplikowana, ale wcale nietrudno zrobić kartkę papieru czerpanego, z której zrobić można obrazek, zakładkę do książki czy kartkę urodzinową. To, jaki będzie papier czerpany zależy nie tylko od instrukcji, ale także od serca włożonego w jego wykonanie.

Serce na papierze

Co potrzeba?
- stare kartki białego papieru, kawałeczki roślin, czerwone obierki z cebuli, drobno pocięte nitki, kolorowe kartki;
- woda
- 2 takiej samej wielkości ramki po obrazkach
- kawałek firanki
- pinezki
- plastikowa miska
- papier do pieczenia
- ręcznik i bawełniana ściereczka kuchenna
- mikser lub blender

Krok po kroku:
1. Zużyte kartki papieru rwiemy na drobne kawałki, wrzucamy do miksera lub blendera, dodajemy wody (na jedną kartkę papieru ok. szklanki) i miksujemy.
Po chwili powstanie masa papierowa (pulpa).
Do papki dodajemy niewielkie ilości roślin, płatki kwiatów czy listki. Całość miksujemy drugi raz. Zamiast roślinek można dodać drobno pocięte nitki, listki herbaty czy wyschnięte liście. Lepiej jednak nie dodawać zbyt wielu rzeczy. Wystarczą dwa lub 3 składniki.

2. Kawałek firanki o drobnych oczkach (większy od ramki o ok. 1 cm z każdej strony) przykładamy do ramki, zaginamy brzegi, mocno napinamy i mocujemy pinezkami. Powstaje coś, co przypomina sito.

3. Kiedy ramka i masa papierowa są już gotowe, można zacząć czerpanie papieru.
Do miski, większej od ramki, wlewamy wodę. Obok przygotowujemy złożoną ściereczkę kuchenną a na niej rozkładamy papier do pieczenia.
Ramkę z firanką na wierzchu przykrywamy drugą, która nada ładny kształt papierowi. Mocno złączone ramki zanurzamy w wodzie tak, aby lekko zanurzyć firankę.

4. Masę papierową mieszamy i wylewamy na górną ramkę tak, aby przykryła firankę. Delikatnie potrząsamy ramkami starając się równomiernie rozprowadzić masę. Wyjmujemy z wody ramki i czekamy aż ocieknie woda.  Górną ramkę zdejmujemy, na dolnej, z firanką, powinna równomiernie rozłożyć się masa papierowa.

5. Masę papierową razem z ramką przykładamy na ułożony na ściereczce papier do pieczenia. Delikatnie odciskamy, a wodę wycieramy np. ręcznikiem papierowym. Kiedy woda jest odciśnięta, delikatnie zdejmujemy ramkę z firanką.

6. Na papierze do pieczenia powinna zostać kartka papieru z ciekawym wzorem, który powstał dzięki kolorowym dodatkom. Kartkę papieru czerpanego można suszyć na słońcu lub kaloryferze. Jeśli chcemy wysuszyć ją szybciej, można kogoś z dorosłych poprosić, by pomógł papier osuszyć żelazkiem rozgrzanym do najwyższej temperatury. Kartkę razem z papierem do pieczenia trzeba prasować przez ściereczkę. Lekko wilgotny papier czerpany zdejmujemy delikatnie z papieru do pieczenia i dosuszamy w gazecie przyciśniętej książkami. Dzięki temu strona papieru czerpanego będzie prosta i sucha.


Jeśli nie mamy miksera
Kartki papieru i roślinki rwiemy na najdrobniejsze kawałeczki. Wrzucamy do miski z wodą i zostawiamy na kilka minut, żeby namokły. Możemy je rozdrabniać ręką albo tłuczkiem tak jak uciera się ciasto. Kiedy masa przypomina gęsty kisiel dodajemy drobno pocięte kawałeczki roślin, nitek lub innych kolorowych papierów.


Co można zrobić z papierem czerpanym?
Papier czerpany jest bardzo dekoracyjny. Możemy go użyć do zrobienia dekoracyjnej kartki urodzinowej, zaproszenia czy podziękowania. Ładnie przycięty może też być pachnącą ziołami zakładką do książki. Na papierze można przykleić ładny obrazek, zdjęcie czy wiersz i podarować go komuś bliskiemu.        
 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.