Ciekawski łazik

Adam Śliwa

|

MGN 09/2012

publikacja 16.11.2012 13:00

Jeden mały krok dla człowieka, ale jeden wielki skok dla ludzkości – powiedział Neil Armstrong, gdy wylądował na Księżycu. Teraz ludzkość zrobiła kolejny krok.

Ciekawski łazik NASA/JPL-CALTECH/MSSS

6 sierpnia 2012 roku o godz. 7.32 na powierzchni czerwonej planety wylądował Łazik Curiosity. W przeciwieństwie do filmów science fiction to nie Marsjanie przylatują na Ziemię, tylko Ziemianie lądują na Marsie.

Polski akcent

Misje na czerwoną planetę w większości się nie udawały. Stąd każda udana próba, to wielkie wydarzenie. Łazik Curiosity, czyli „ciekawość”, wystartował z Ziemi 26 listopada 2011 roku. Po niecałym roku wylądował w kraterze Gale’a, który zdaniem naukowców przypomina południowy zachód USA.
W przeciwieństwie do poprzednich marsjańskich pojazdów, Curiosity zamiast panelami słonecznymi, jest napędzany radioizotopowym generatorem termoelektrycznym. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale oznacza, że ten napęd jest po prostu znacznie lepszy. Prędkość też jest większa. Dochodzi do 90 km/h.
Misja łazika Curiosity ma też polski akcent. Bo urządzenia badawcze na jego pokładzie wykorzystują polskie detektory podczerwieni wykrywające niewidoczne dla człowieka światło podczerwone. Mimo że mają wielkość główki od szpilki to są niezwykle skomplikowane i niezbędne w badaniu Marsa. Przed łazikiem teraz dwa lata ciężkiej pracy.

Żelazna planeta

Mars to czwartą planeta, licząc kolejno od słońca. Ludzie od dawna snuli opowieści o życiu na tej czerwonej planecie. Dlatego największą zagadką było pytanie, czy na Marsie jest woda. W 2008 roku lądownik Phenix przywiózł próbkę i okazało się, że woda na planecie jest, choć z powodu niskiego ciśnienia występuje w postaci lodu.
Z ziemi Mars jest rudoczerwony z powodu rdzy, a dokładnie tlenków żelaza występujących na jego powierzchni.
Ziemia, i Mars, mają sporo wspólnego. Doba na Marsie jest niewiele dłuższa od 24 godzin. Na powierzchni Marsa jest też sporo śmieci pozostawionych przez ludzi: elementy rakiet, zepsute sondy. Podobnie jak na Ziemi, na Marsie są pustynie, góry, kaniony i czapy lodowe na biegunach. Tu znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym Olympus Mons wysoka na 21 tysięcy metrów. Tylko atmosfera na Marsie jest zupełnie inna. Człowiekowi trudno tam normalnie oddychać.

Pierwsze badania

Łazik Curiosity pracuje pełną parą. By zbadać fragment skały, z lasera umieszczonego na maszcie wystrzelono 30 impulsów, każdy o mocy miliona watów. Pod wpływem ostrzału skała zaczęła parować, a czujniki łazika analizowały wytworzoną mgiełkę. Okazało się, że skała jest bazaltowa. Misja Curiosity każdego dnia przynosi nowe informacje o czerwonej planecie. Łazik ma zbadać możliwości występowania życia i zjawiska pogodowe. Ciekawe, co jeszcze odkryje?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.