UEFA nie dała akredytacji kapelanom

KAI

publikacja 11.06.2012 13:51

W ekumenicznej kaplicy na Stadionie Narodowym w Warszawie nie ma dyżurów duszpasterzy.

UEFA nie dała akredytacji kapelanom Wnętrze kaplicy na Stadionie Narodowym Tomasz Gołąb/GN

Powód? UEFA nie wydała potrzebnych akredytacji dla kapelanów. Na czas Euro 2012 kaplica jest dostępna jedynie dla zawodników, którzy mogą przyjść do niej na osobistą modlitwę. Dopiero po Mistrzostwach Europy w kaplicy mają odbywać się coniedzielne popołudniowe msze dla wszystkich.

Na czas Euro 2012 kaplica jest dostępna tylko dla zawodników, głównie ze względów na to jak została zorganizowana przestrzeń dla kibiców i VIP-ów. UEFA nie dała też akredytacji dla duszpasterzy, którzy mogliby dyżurować w kaplicy. – Obecnie, do końca mistrzostw, do kaplicy mogą zaglądać tylko zawodnicy, by się tam pomodlić indywidualnie – mówi w rozmowie z KAI ks. Hubert Walczyk, duszpasterz ds sportu diecezji warszawsko-praskiej i koordynator duszpasterskich inicjatyw na Euro 2012 w stolicy.

Dla kibiców otwarte są po praskiej stronie Warszawy wszystkie kościoły, a dla obcokrajowców wyznaczone świątynie, gdzie dyżurują księża, gotowi odpowiedzieć na grupowe prośby o Mszę w danym języku.

- Po pierwszym meczu Polska-Grecja, jeszcze zgłoszeń od obcokrajowców nie było, ale to zrozumiałe, Grecy to głównie prawosławni – mówi ks. Walczyk. Za to polscy kibice zamawiali już msze w intencji powodzenia polskiego zespołu na mistrzostwach, np. w katedrze św. Floriana. – Co ciekawe, takie intencje zgłaszają też starsze panie – mówi duszpasterz sportu.

Świeccy podchodzą również ze zrozumieniem do sportowych pasji duszpasterzy. – Przed Bożym Ciałem do zakrystii przyszła starsza pani, z pytaniem, czy w piątek, o godz. 18, czyli o godzinie rozpoczęcia meczu Polska-Grecja, będzie sprawowana Msza św. – wspomina ks. Walczyk. – Zadeklarowała, że choć ma zamówioną na tę mszę intencję, to chętnie ją przełoży, by księża mogli obejrzeć mecz – dodaje z uśmiechem, zaznaczając, że księża jednak odprawili Eucharystię.

W Warszawie przy ul. Żytniej w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, w sobotnie wieczory czerwca sprawowane są Msze św. po rosyjsku. – Były już dwie takie Msze, ale jak na razie kibice rosyjscy się nie zjawili – mówi KAI ks. Henryk Martin, który prowadzi duszpasterstwo rosyjskojęzyczne. – W minionym weekendzie byli we Wrocławiu na meczy Rosja-Czechy, może w tym tygodniu będzie ich więcej – dodaje, zaznaczając, że Rosjanie w większości są prawosławnymi. Ale na Msze katolickie w języku rosyjskim przyszło już kilka osób. – Wiadomość rozeszła się i w ubiegłą sobotę mieliśmy nawet ministranta – mówi ks. Martin. Msze po rosyjsku sprawował on będzie jeszcze 16 i 23 czerwca o godz. 19.30, a po zakończeniu Euro - w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

Msze św. w języku francuskim sprawowane będą w każdą niedzielę o godz. 10.45 w dolnym kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowiecka 61.

Dla rosyjskojęzycznych kibiców Msza św. sprawowana będzie od 2 do 23 czerwca w soboty o godz. 19.30 w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, ul. Żytnia 1.

Dla Włochów Msze św. w ich języku sprawowane będą w parafia Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5 w każdą niedzielę czerwca o godz. 17.00 w dolnym kościele (sakrament pokuty: w niedzielę 16.00 - 17.00 i w środę od 16.00 - 18.00) oraz w parafii Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37 w dni meczów o godz. 12.00.

W języku hiszpańskim Msze św. w parafii Świętej Trójcy, ul. Solec 61 w każdą niedzielę o godz. 12.00 (przed Mszą Świętą możliwość skorzystania z sakramentu pokuty).

Dla angielskojęzycznych kibiców Msze św. w kościele pw. Opieki Św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi - Sióstr Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście 34 w soboty o godz. 9.00 i niedziele o godz. 13.00 (możliwość skorzystania z sakramentu pokuty)

Dyżury spowiedników (bez Mszy św.): kościół pw. Świętego Ducha (ojcowie Paulini), ul. Długa 3 w języku: francuskim, angielskim, włoskim - codziennie w godz. 9.00 - 12.00; 14.00 - 17.30 oraz w niedzielę podczas każdej Mszy Świętej. W parafii św. Barbary, ul. Nowogrodzka 51 w języku: włoskim i angielskim codziennie o godz. 6.30 - 8.30; 14.45 - 16.00; 17.45 - 19.00.