780 milionów

Piotr Sacha

|

MGN 05/2012

publikacja 27.04.2012 15:23

To nie jest wygrana w totolotku, ale to liczba potrzebujących wody. Co dziewiąta osoba na świecie nie ma dostępu do wody, która nadaje się do picia.

780 milionów

Zastanawialiście się ile wody w ciągu jednego dnia spuszczacie w toalecie? Może to dziwne, a nawet śmieszne pytanie. Na pewno jednak nie rozśmieszy mieszkańców najbiedniejszych krajów Afryki lub Azji. W tych krajach taka ilość wody musi wystarczyć i na gotowanie, i na zmywanie, i na pranie, i na sprzątanie... I jeszcze jedno. Ta woda rzadko jest tak czysta, jak u nas. Często jest po prostu brudna.


Takich miejsc, gdzie nie płynie czysta, nieskażona woda, wciąż jest wiele. Jak więc radzą sobie ludzie na przykład w Nigerii? Otóż, nie radzą sobie. Aby przeżyć, piją brudną wodę. Potem chorują. Wielu umiera.

780 milionów  


Trudno to sobie nawet wyobrazić. Budzimy się rano. Odkręcamy w łazience kurek z wodą. A tu nie płynie ani jedna kropla. Mijają godziny – i nic. A bez wody nie da się żyć.
W Nigerii, Sudanie, Etiopii, Indonezji, Indiach i wielu innych krajach dzieci wyruszają na poszukiwanie wody. Codziennie zajmuje im to wiele długich godzin. Choć niedawno WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i UNESCO ogłosiły, że w ostatnich latach zmniejszyła się liczba osób cierpiących z powodu braku czystej wody pitnej (spójrz na infografikę obok), to wciąż jest wiele do zrobienia. Bardzo wielu osobom można pomóc. Szczególnie tym mieszkającym na terenach wiejskich. Bo tam problem występuje średnio pięć razy częściej niż w mieście. Na dziesięciu mieszkańców wsi tylko trzech może zaczerpnąć wodę z kranu. Oczywiście to średni wynik, uwzględniający wszystkie kraje świata. A są przecież takie miejsca, gdzie nikt nigdy nie widział kranu ani rur, z których płynie woda.

Woda na Ziemi

Woda pokrywa 71 proc. powierzchni Ziemi.

* woda mórz i oceanów – 97,5 proc. wód

* Woda słodka – 2,5 proc. wód:

- 70 proc. – lód i wieczny śnieg

- ok. 30 proc. – wody podziemne

- 0,3 proc – rzeki i jeziora

Środowisko i człowiek wykorzystuje niecały 1 proc. zasobów słodkiej wody

780 milionów  

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.