Nad rzekami Babilonu

Krzysztof Kwaśniewicz

|

MGN 09/2003

publikacja 10.04.2012 19:48

- Nabuchodonozor? A tak, mieszkał dwa pałace dalej. Pójdzie pan prosto i za tym rogiem skręci w lewo ...

Nad rzekami Babilonu

Do Iraku pojechał polski kontyngent wojsk. Żołnierze pod dowództwem gen. Andrzeja Tyszkiewicza będą czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem w tym kraju. Ich główna kwatera mieści się w jednym z najsłynniejszych miast świata - w Babilonie. W przeszłości miała to być stolica państwa Aleksandra Wielkiego. To tam miały się znajdować wiszące ogrody Semiramidy oraz wieża Babel. To w Babilonie niewidzialna ręka nakreśliła na ścianie słowa „mene, mene, tekel, ufarsin". Działo się to podczas uczty króla Baltazara, syna Nabuchodonozora.

Znaczenie słów wyjaśnił dopiero prorok Daniel (Dn 5). Polscy żołnierze będą mieli pod nadzorem jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym ludzie żyją od tak dawna. To miejsce między Tygrysem i Eufratem, dwiema rzekami, między którymi rozwinął się cały szereg cywilizacji, jednych z najstarszych na świecie. Sumerowie, Akadyjczycy, Babilończycy, Persowie, Parto wie. Cały świat starożytny, kolebka cywilizacji indoeuropejskiej.

Właśnie tam, gdzie uprowadzeni do niewoli Żydzi czekali na wyzwolenie i skąd Cyrus Wielki, król perski, pozwolił im wracać do domu. Irak to marzenie archeologa. Tam prawie każde wbicie łopaty w piasek wydobywa na światło dzienne zabytki sprzed wielu tysięcy lat. Kraj, na dźwięk nazwy którego każdy biblista dostaje drżenia serca. To przecież tu urodził się Abraham. To tu wznoszono wieżę Babel, to tutaj Żydzi cierpieli pod panowaniem perskim.

Do Iraku wyjedzie około 2000 polskich żołnierzy. Armia, której starożytni królowie mogliby nawet nie zauważyć. Polacy jednak nie jadą tam jako zdobywcy, a raczej jako siły porządkowe. Coś na kształt policji. Na tę okazję zostali specjalnie wyposażeni - temperatury w Iraku osiągają nawet 50 °C.
W strefie polskiej znajdują się trzy spośród słynnych miast Mezopotamii: Kisz, Nippur i najsłynniejsze ze słynnych -Babilon. Niestety, Polacy nie będą mieli zbyt wiele czasu na oglądanie zabytków. Raczej będą czuwać nad tym, by nikt ich nie ukradł lub nie zniszczył.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.