Nierówny guzik guzikowi

Krzysztof Kwaśniewicz

|

MGN 02/2003

publikacja 06.04.2012 14:43

Najzupełniej nierówny. Nierówności guzikowe dotyczą wszystkiego. Wielkości. Grubości. Koloru. Położenia. Urody. Kliku. Tak, kliku.

Nierówny guzik guzikowi Klawiatura firmy TrueTouch

To sposób, w jaki przycisk reaguje na wciśnięcie – czy miękko, czy twardo, czy z wyraźnym „przeskokiem” w jednym miejscu i rodzajem wydawanego dźwięku – klikiem cichym, bądź głośnym. Bardzo istotne jest również to, co napisane jest na przycisku i w którym miejscu klawiatury przycisk się znajduje.

TrueTouch wyprodukował klawiaturę, która wygląda zupełnie normalnie. Ale ma pewne szczególne właściwości. Jest odporna. Na wszystko. Można ją wyprać w pralce. Można wylać na nią kawę. Można ją zwinąć w kulkę. Pewien zapaleniec próbował ją nawet przejechać samochodem. I działała dalej.

Klawiatura firmy Logitech to zupełnie normalne, komfortowe urządzenie. Z podpórką pod nadgarstki, stadkiem dodatkowych przycisków ułatwiających surfowanie po Internecie czy obsługę multimediów.

Klawiatura ergonomiczna firmy Maltrom pozwala na pisanie bez odrywania rąk. Specjalny układ klawiszy oraz ich rozmieszczenie są tak zaprojektowane, by można było jak najmniej ruszać rękami podczas pracy. I wcale nie chodzi tu o lenistwo piszących, tylko o to, by mogli pisać jak najszybciej.

Big-Keyboard jest przeznaczona dla ludzi słabiej widzących. Albo mających trudności z trafieniem w normalny, mały przycisk. Dlatego jej klawisze mają wielkość 2,5 na 2,5 centymetra. Cztery razy tyle co zwykłe! I do tego wszystkiego są bardzo kolorowe. To ulubiona klawiatura czterolatków.

Nie tylko komputery mają klawiatury. Są w komórkach, czy palmtopach. I właśnie dla tych ostatnich przeznaczona jest Stowaway. Można ją złożyć, tak jak to widać na zdjęciu, wtedy zajmuje tyle miejsca, co notes. A po rozłożeniu powstaje normalna, pełnowymiarowa klawiatura.

Istnieją klawiatury dla zaprzysię- głych używaczy jednej ręki. Jeżeli ktoś nie chce lub nie może pisać dwiema – to właśnie dla niego jest ta klawiatura. Wszystko pod pięcioma palcami. Wszystko ułożone tak, by było jak najbliżej i najwygodniej. Spróbujcie napisać dużą literę jedną ręką. Trudne, prawda? Na tej klawiaturze nie stanowi to najmniejszego problemu.

Datahand to propozycja dla tych, którzy lubią nowe pomysły. Nie ma tam tradycyjnego układu 100 kilku przycisków. Jest ich tylko 10 - po jednym na każdy palec. I reagują na kierunek naciśnięcia. W związku z tym mogą rozpoznać mnóstwo rodzajów nacisku. I o to chodzi. Naciśnięcie klawisza „do góry” oznacza co innego niż naciśnięcie go „w dół”.

Można znaleźć jeszcze więcej rodzajów keyboardów. Są takie, które wyświetlane są na dowolnej powierzchni, na przykład na ścianie. I tam można ich używać. Są ekrany dotykowe. Są piórka, którymi można pisać jak w zeszycie, a do komputera należy cała reszta. Wszystko to jednak jest tylko rozwiązaniem tymczasowym. Bardzo prawdopodobne jest to, że do sterowania komputerem będzie wykorzystywany głos. Już teraz można domowemu pecetowi powiedzieć „zamknij się!” – a on się wyłączy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.