Malta

MGN 05/2004

publikacja 31.03.2012 22:34

Matko Boska z Ta Pinu na Gozo, módl się za mieszkańców Malty.

Malta   Państwo Malta to nie jedna wyspa, a cały archipelag: Malta, Gozo, Comino, Filfola i Wyspy Św. Pawła. Wapienne skały miodowego koloru przepięknie odcinają się od głębokiego błękitu Morza Śródziemnego.

Strome, poszarpane brzegi pełne są jaskiń, wśród których najsłynniejszą jest Grota Błękitna. Niektórzy nazywają Maltę muzeum pod gołym niebem, bo można tam zobaczyć 7000 lat historii.

Od czasów prehistorycznych, przez ślady św. Pawła, aż po twierdze joannitów i pozostałości Imperium Brytyjskiego. Na wyspach stoi 365 kościołów; po jednym na każdy dzień roku.

Nic dziwnego: chrześcijaństwo przyniósł na wyspę sam św. Paweł w 60 roku naszej ery, kiedy jego statek rozbił się u skalistych wybrzeży Malty.

By nawiedzić kościoły i uczestniczyć w religijnych świętach, które obchodzone są w bardzo uroczysty sposób, na wyspy przyjeżdża wielu pielgrzymów.

Ale jeszcze więcej jest turystów. Ciepłe i przejrzyste wody wokół wysp są świetne do pływania, a jeszcze lepsze do nurkowania.

Malta   Matka Boża z Ta Pinu na Gozo Gozo to niewielka wyspa leżąca obok Malty. Znajdujące się tam sanktuarium Ta Pinu leży we wschodniej części wysepki. W XVI wieku powstała na Gozo kaplica, w której umieszczono obraz Matki Boskiej Wniebowziętej.

Kaplica bardzo szybko popadła w ruinę i zamknięto ją na 200 lat. Któregoś dnia w 1883 roku jedna z mieszkanek wyspy, przechodząc obok, usłyszała dochodzący z kaplicy głos: „Odmów trzy razy »Zdrowaś Maryjo« na pamiątkę trzech dni, które moje ciało leżało w grobie”.

Tajemnica wyjaśniła się dwa lata później, kiedy kobieta została cudownie uzdrowiona po wezwaniu Matki Boskiej z Ta Pinu. Od tego czasu, coraz więcej osób pielgrzymowało do kaplicy. Wielu z nich zostało uzdrowionych i otrzymało łaskę nawrócenia.

Uznano więc, że trzeba wybudować nowy kościół. Po wielu trudnościach budowę ukończono w 1931 roku. Obecnie jest to najważniejsze sanktuarium na Malcie.

Wielka bazylika, przykryta ogromną – trzecią co do wielkości – kopułą w Europie, kryje w sobie starą kapliczkę z XVI wieku. Obraz Maryi ukoronowano w 1935 roku, a w 1990 roku Papież Jan Paweł II wokół wizerunku Matki Bożej umieścił wieniec z gwiazd.

William Spiteri   William Spiteri
ambasador Malty w Berlinie na kraje środkowoeuropejskie
William Spiteri

ambasador Malty w Berlinie
na kraje środkowoeuropejskie

Maltańczycy, tak jak Polacy, są bardzo wierzącym narodem.

Wiara katolicka, podobnie jak dla Polaków, jest najważniejsza.

Maltańczycy kojarzą Polaków głównie z Papieżem.

Tak naprawdę chyba nie znamy Polski i Polaków, ale mamy wielką miłość do Ojca Świętego, który przecież jest Polakiem.

Jego osoba łączy nas w jakiś sposób ze sobą.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.