Kocham Polskę

Gabi Szulik

|

MGN 05/2004

publikacja 31.03.2012 16:59

Czy Jezus kiedyś płakał? Jako dziecko pewnie nie raz. A jako dorosły mężczyzna? Ewangelia dwa razy o tym wspomina. Raz Jezus płakał nad grobem swojego przyjaciela Łazarza. A drugi raz, gdy szedł na święta do Jerozolimy. Kiedy był już tak blisko ukochanego miasta, że mógł zobaczyć jego panoramę, zrobiło Mu się bardzo smutno.

Gabi Szulik Gabi Szulik

  Kocham Polskę   Ewangelista napisał, że Jezus zapłakał na widok Jerozolimy. Nikt nie rozumiał, dlaczego. Jezus już wtedy wiedział, że za kilkadziesiąt lat Rzymianie zdewastują świątynię jerozolimską, a potem całkowicie zniszczą święte miasto. A ponieważ kochał swoją ojczyznę, płakał nad jej nieszczęściami. Co to znaczy kochać ojczyznę?

Też tego nie wiedziałam, dopóki nie znalazłam się na Litwie. Razem z grupą „małogościowych” Czytelników zamieszkałam w małej polskiej wsi niedaleko Wilna. Nigdy wcześniej nie nasłuchałam się tyle o Polsce i o Polakach, jak w czasie tych paru dni. Byli to prości i bardzo biedni ludzie. Ale miłości do Polski mieli za stu Polaków. Nie jeden raz popłakałam się ze wzruszenia. – Jesteśmy Polakami z Wileńszczyzny – mówili o sobie z dumą.

Może trzeba mieszkać za granicą, żeby docenić swoją ojczyznę? Polacy mieszkający na Litwie nigdy nie wyjechali ze swojej ojczyzny. Kiedy po II wojnie światowej przesunięto granice, Polacy z dnia na dzień znaleźli się w innym kraju. Nikt ich nie pytał o zgodę, nie proponował przeprowadzki. Pozostali więc w swoich domach, już za granicą. Nie przestali jednak być Polakami. Przeciwnie, wtedy chyba jeszcze bardziej Polskę pokochali. Z tym numerem „Małego Gościa” otrzymujecie naklejkę – godło Polski z napisem: „Kocham Polskę”. Nie naklejajcie jej byle gdzie. Narodowe godło, flaga i hymn to znaki, którym należy się szacunek. Flaga zawsze wisi w widocznym miejscu.

Po to, żeby wszyscy wiedzieli, że tu żyją Polacy. Amerykanie bardzo często wywieszają flagę państwową obok swojego domu. I są z tego dumni. Z godłem jest podobnie. Codziennie patrzycie na nie w szkole, bo w każdej klasie wisi przeważnie obok innego ważnego symbolu – obok krzyża. Hymn natomiast śpiewa się zawsze na stojąco. Znajdźcie dobre miejsce dla tej naklejki. Takie, jakbyście się chcieli pochwalić, że jesteście Polakami.

Pozdrawia Was Gabi Szulik dumna,
że może kochać swoją ojczyznę

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.