Hostie na Górę Nebo

Gabriela Szulik

|

MGN 01/2004

publikacja 25.03.2012 21:18

Rozmowa z ojcem Antonim Dudkiem, franciszkaninem z Góry Nebo

Hostie na Górę Nebo

Jak do Jordanii dotarła wiadomość o „małogościowej” akcji z ziarnami?
– Ja tu, dzięki Bogu, odbieram Telewizję Polonia i bardzo chętnie oglądam program dla dzieci „Ziarno”. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy był program o 10 Przykazaniach. Któregoś dnia pojawił się tam sympatyczny ksiądz i wtedy dowiedziałem się o akcji organizowanej przez „Małego Gościa”.

– I napisał Ojciec do nas list…
– Tak, bo bardzo mi się ta akcja spodobała. Byłbym szczęśliwy, gdybym otrzymał hostie z ziaren, które odsyłali czytelnicy. Już nawet powiedziałem o tym ludziom i teraz czekamy. Tym bardziej że w tym roku mija 70 lat pobytu franciszkanów są w Jordanii.

– Jordania leży między Izraelem i Irakiem. Czy u Was też jest niespokojnie?
– U nas jest bardzo dobrze. Nikt się nie bije, jest spokój. Przyjeżdżajcie, zapraszam. Tu, gdzie jestem, na górze Nebo, jest tylko sanktuarium, a wokół pustynia. Niczego nie ma wkoło. Do najbliższego miasta mam 9 kilometrów. Jest tam parafia katolicka pod wezwaniem ścięcia Jana Chrzciciela. To niesamowite, bo niedaleko stąd go zabito. Do Izraela mam 15 kilometrów. Klasztor jest położony na skraju płaskowyżu, przy zejściu do doliny Jordanu. Wody mogę wam przysłać, ile chcecie. Prawdziwej wody z Jordanu, nie żadnej „podróby”.

– Dla kogo w Boże Narodzenie będzie msza, skoro ojciec mieszka sam, a wokół klasztoru nie ma parafii?
– 24 grudnia będzie tu kilku zakonników. Przyjedzie biskup, nuncjusz. Będzie piękna liturgia, będzie śpiewał chór dyplomatów francuskich. Przyjdzie co najmniej 500 osób. Pasterka rozpocznie się o ósmej wieczorem w bazylice Mojżesza, proroka i człowieka Bożego. Tu nie ma grobu Mojżesza, bo nie wiadomo gdzie jest. Bazylika upamiętnia miejsce jego śmierci.

– O co trzeba się modlić dla Jordanii?
– O wodę, żeby deszcze padały i o to, żeby była zgoda między Jordańczykami i Palestyńczykami.

– Obiecujemy przysłać Ojcu omodlone hostie.
– Bardzo dziękuję i cieszę się. Tylko wyślijcie jakąś szybszą pocztą, żeby na Boże Narodzenie dotarły.