Katarzyna Migdoł-Rogóż

|

MGN 03/2005

publikacja 21.03.2012 21:23

Co roku przed finałami ligi futbolowej NFL Amerykanów ogarnia prawdziwe szaleństwo. To nie tylko wydarzenie sportowe. Super Bowl jest jak święto narodowe. Na ten czas tętniąca życiem Ameryka zamiera. Tysiące widzów na stadionie i miliony przed telewizorami śledzą mecz.

Nie dla mięczaków Drużyna New England Patriots pokonała Philadelphię Eagles 24:21 w meczu o tegoroczne Super Bowl. 39. Finał ligi futbolu amerykańskiego odbył się w Jacksonville na Florydzie. fot. AGENCJA GAZETA

Dla niewtajemniczonych futbol amerykański początkowo może się wydawać grą bardzo skomplikowaną. Podczas meczu na boisku przez cały czas jest 22 graczy i pokaźna ekipa sędziowska. Do tego szkoleniowcy ciągle biegający w pobliżu linii bocznej. O co w tej grze chodzi? Wszystko wydaje się proste, kiedy zrozumiemy, kto powinien być gdzie i jakie jest jego zadanie.

Futbol amerykański w lidze NFL jest rozgrywany na stadionach otwartych i krytych. Boisko jest podzielone białymi liniami, z których każda ma swoje znaczenie. Na mecz składają się cztery 15-minutowe kwarty. Tylko po to, żeby emocje były coraz większe. Po zakończeniu drugiej kwarty następuje 15-minutowa przerwa. Wtedy widzowie podziwiają popisy zespołów muzycznych i „cheerleaders”. Głównym trofeum futbolu amerykańskiego jest Vince Lombardi Super Bowl Trophy, czyli ponadpółmetrowa i ponadtrzykilogramowa jajowata piłka wykonana ze srebra. Jej przygotowanie zajmuje jubilerom cztery miesiące. Każdy zawodnik zwycięskiej drużyny otrzymuje też mistrzowski pierścień.

Kopacz i punter
Futbol amerykański w NFL nie jest grą dla maminsynków i mięczaków. Zawodnicy to same dryblasy. Ich waga, w zależności od formacji, w której grają, waha się w granicach od 85 do 180 kilogramów. Mężczyźni niskiego wzrostu też nie mają szans w tym sporcie. Wielu z nich potrafi wycisnąć na „ławce” sztangę o ciężarze 270 kg, a chwilę potem przebiec sprintem 30 metrów w 4 sekundy. Dlatego też koszulka, hełm z maską, ochraniacze i specjalne obuwie chronią zawodników o skromniejszej posturze przed zmiażdżeniem przez rozpędzonego potężnego przeciwnika. Drużyna podczas meczu Super Bowl może użyć 45 graczy, ale tylko jedenastu z nich może przebywać jednocześnie na boisku podczas meczu.

Trener wykorzystuje zawodników w ataku lub w obronie, w zależności od rodzaju akcji. Każda drużyna ma również graczy do zadań specjalnych, czyli „special team”. To „kopacz” i kopiący piłkę z powietrza, czyli „punter”. Kopacz ma celnie strzelać między dwa słupki bramki w kształcie procy. Bardzo ważna w futbolu amerykańskim jest skórzana piłka w kształcie wydłużonej elipsoidy. W środkowej części piłki jest osiem białych wypukłych szwów, które poprawiają chwytność, piłki zarówno dla rzucającego, jak i wyłapującego. Rozgrywający umieszcza między nimi swoje trzy palce i w ten sposób uzyskuje perfekcyjny uchwyt. Drużyna, która zdobędzie więcej punktów, wygrywa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.