Ministranci w Rzymie, Buks w domu

Ministrant Buks

|

MGN 09/2006

publikacja 17.03.2012 21:18

Ponad czterdzieści tysięcy ministrantów w jednym miejscu! Kto to widział? Ci, którzy pod koniec lipca pojechali do Rzymu na Europejską Pielgrzymkę Ministrantów.

Ministranci w Rzymie, Buks w domu fot. DANUTA WITKOWSKA / ARCHIWUM KNC

Z Polski przyjechało ich do Wiecznego Miasta około tysiąca. Najwięcej, bo ponad trzystu, z diecezji legnickiej. Ministrant Buks został w domu. Uznał, że jest zbyt stary na taki wyjazd. Europejska Pielgrzymka Ministrantów odbywa się przeważnie raz na pięć lat. Organizuje ją Międzynarodowy Związek Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium – CIM). Związek powstał w Niemczech, niedaleko Kolonii, w 1960 roku, a więc 46 lat temu!  W tym roku najwięcej ministrantów i ministrantek – chyba z miłości do Benedykta XVI – przyjechało z Niemiec.

Ponad 30 tysięcy. Byli też ministranci z Austrii, Belgii, Szwecji, Rumunii, Ukrainy, Islandii i innych krajów Europy. Polscy ministranci w tak licznej grupie przyjechali po raz pierwszy. Ministranci spotkali się najpierw z kardynałem Schönbornem z Wiednia (to ten, co dwa lata temu napisał list na „małogościowe” Roraty). Kardynał przypomniał św. Piotra Apostoła, który ze strachu wyparł się Jezusa. Powiedział, że dziś w życiu ministranta są chwile, kiedy jego służba przy ołtarzu jest wyśmiewana, a on sam wytykany palcami.

Trzeba wtedy być dzielnym i prosić Ducha Świętego o pomoc, by umieć odważnie przyznać się do Jezusa. – Zawsze, gdy ministrant służy przy ołtarzu – dodał kardynał – Jezus pyta go o miłość, tak jak św. Piotra. Chciałbym, aby każdy z was powiedział tutaj Jezusowi: „Ty wiesz, że Cię kocham. Pomóż mi być wiernym tej miłości”. W środę, 2 sierpnia, na Placu św. Piotra odbyło się najważniejsze spotkanie ministrantów z Benedyktem XVI.

Papież przypomniał, że sam został ministrantem ponad 70 lat temu. Porównał ministrantów do apostołów. Powiedział, że są przyjaciółmi Jezusa wtedy, gdy służą przy ołtarzu i w domu, i w szkole, i w miejscach odpoczynku i rozrywki. – Wasza skupiona postawa, wasza pobożność wychodząca z serca i wyrażająca się w gestach, w śpiewie, w odpowiedziach – jeśli robicie to w sposób właściwy i bez roztargnienia, nie byle jak – jest świadectwem, które działa na ludzi.

Benedykt XVI do polskich ministrantów, 2 sierpnia 2006 r.
Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, a szczególnie ministrantów, uczestników wielkiej Europejskiej Pielgrzymki Ministrantów. Wiem, że w Polsce wielu młodych ludzi służy Bogu przy ołtarzu. Życzę im i wam, tu obecnym, byście zawsze byli przyjaciółmi i apostołami Chrystusa. Wszystkim pielgrzymom, ministrantom i ich bliskim z  z serca błogosławię.