Krokodyl papieża

KAI

publikacja 17.03.2012 08:00

Benedyktowi XVI w jego podróży na Kubę będzie towarzyszył niezwykły pasażer. Jak donosi wenezuelska stacja telewizyjna Telesur, chodzi o krokodyla, który pochodzi z tej karaibskiej wyspy.

Krokodyl papieża PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

30 centymetrowego gada papież zobaczył podczas audiencji ogólnej w styczniu od delegacji rzymskiego ZOO, który obchodzi stulecie istnienia.

Podczas papieskiej wizyty na Kubie krokodyl wróci do swojej „pierwotnej ojczyzny” i znajdzie się w swoim naturalnym środowisku.

Krokodyl kubański (Crocodylus rhombifer) według światowych organizacji ochrony środowiska naturalnego należy do najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Zdaniem kubańskiego eksperta Andresa Arencibia powrót gada będzie istotnym krokiem dla ochrony tych gadów na wyspie.

Benedykt XVI oczekiwany jest na Kubie 26 marca. W ciągu niespełna trzech dni (26-28 marca) odwiedzi Santiago de Cuba i Hawanę. Formalnie wizyta wiąże się z trwającymi obecnie obchodami 400. rocznicy sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w El Cobre koło Santiago de Cuba. Papież ma odwiedzić to miejsce na początku swej wizyty i ofiarować sanktuarium złotą różę.

Jedynym dotychczas papieżem, który przebywał w komunistycznej Kubie, był bł. Jan Paweł II – 21-26 stycznia 1998.