Goal-line w Premier League?

PAP

publikacja 13.03.2012 07:44

Systemy Hawk-Eye (sokole oko) lub GoalRef, które mają pomóc sędziom w ocenie, czy piłka przekroczyła linię bramkową, już od sierpnia tego roku mogą być używane w angielskiej Premier League. Potrzebna jest aprobata Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB).

Gol! Gol!
W tym przypadku wątpliwości być nie może
_becaro_ / CC 2.0

Oba systemy okazały się najlepsze spośród ośmiu testowanych od listopada do grudnia 2011 roku. Tym samym zostały zakwalifikowane do dalszej fazy eksperymentów przez zajmującą się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry IFAB. W jej skład wchodzi czterech członków FIFA oraz po jednym angielskiej, walijskiej, szkockiej i irlandzkiej federacji. Decyzję podjęto podczas posiedzenia tej komisji w weekend w miasteczku Bagshot w angielskim hrabstwie Surrey.

Kolejne testy mają odbywać się od marca do czerwca bieżącego roku. Jeśli wypadną pomyślnie i systemy sprostają wymaganiom nałożonym przez IFAB, mają być wprowadzone do użytku. Ostateczna decyzja o ich przyszłości zapadnie 2 lipca (dzień po meczu finałowym Euro 2012) w Kijowie.

W przypadku akceptacji technologii, mogą one zostać zaadaptowane w Premier League już od początku przyszłego sezonu - w sierpniu. W tej sytuacji kluby będą miały tylko sześć tygodni na ich instalację na stadionach.

Elektroniczny system Hawk-Eye został opracowany w 2001 roku przez brytyjskich inżynierów. Przy pomocy kamer rozstawionych na boisku generuje on komputerową powtórkę obrazu. Używany jest w takich dyscyplinach jak tenis ziemny, krykiet, snooker, siatkówka. GoalRef z kolei wykorzystuje pole magnetyczne. W przypadku gdy piłka ze specjalnie zainstalowanymi w niej czujnikami przekroczy linię bramkową, sędzia otrzymuje elektroniczny sygnał.