Ludzie do zadań specjalnych

Adam Śliwa

|

MGN 11/2011

publikacja 03.03.2012 01:43

Nie ma dla nich zadań niemożliwych. Mogą walczyć na lądzie, w wodzie i w powietrzu w dowolnym zakątku świata. Dla nas odkryli kilka swoich tajemnic.

Oddział wychodzi z lasu. Żołnierze idą spokojnie z ciężkimi plecakami, z bronią gotową do strzału. Oddział wychodzi z lasu. Żołnierze idą spokojnie z ciężkimi plecakami, z bronią gotową do strzału.
Nagle wybuch i pociski lądują tuż obok. Komandosi błyskawicznie padają na ziemię, ostrzeliwują się i powoli wycofują. Każdy osłania kolegę. Wtem krzyk: jeden z żołnierzy oddziału Alfa został trafi ony w nogę. Koledzy biorą go na ręce i niosą za zasłonę. Pozostali dalej prowadzą ostrzał. Po opatrzeniu rannego wszyscy znikają w zaroślach lasu. Tak zakończył się pokaz działań w taktyce zielonej, czyli w terenie. W prawdziwych warunkach z takim rannym na otwartej przestrzeni nikt by nie ocalał
fot. Henryk Przondziono

Siedzimy w  ciasnym pomieszczeniu. Nad nami z groźnymi lufami karabinów trzech zamaskowanych ludzi. Wszyscy zakładnicy są wykończeni i przerażeni. Nagle huk, gryzący dym, przez okno wpada dwóch żołnierzy. Kilka strzałów i... jesteśmy wolni. Prowadzą nas schodami na dół. Tam czekają już samochody. Z dachu po linie zjeżdża snajper. Komandosi zbierają sprzęt i przygotowują się do kolejnego ćwiczenia. My jedziemy na pokaz na strzelnicy. Jednostki komandosów istnieją na całym świecie. Niektóre, jak Delta, są słynne dzięki fi lmom, choć najważniejszą ich cechą jest działanie w ciszy i tajemnicy, ale skutecznie. 

Żołnierze sił specjalnych są świetnie wyszkoleni, odporni psychicznie i posługują się najlepszym sprzętem. Dla tych ludzi nie ma czasu pokoju. Oni cały czas wykonują przeróżne misje. Po latach ich opisy trafi ają do archiwum i o wielu nigdy się nie dowiemy. Komandosi z Lublińca pierwszy raz otworzyli dla czytelników „Małego Gościa” bramy swojej jednostki, żeby pokazać, czym właściwie się zajmują. Trzymajmy więc głowy nisko i do boju!

 

Najsłynniejsi komandosi na świecie

DELTA FORCE
Operacyjny Oddział Si ł Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych. To jedna z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. Główną specjalnością żołnierzy jest odbijanie zakładników z uprowadzonych samolotów. Delta ma najnowocześniejszy sprzęt na świecie, a część broni jest produkowana tylko dla tej jednostki.

SAS
Brytyjska jednostka specjalna. Początkowo służyła do rajdów na tyłach wroga w  Afryce Północnej w  czasie II wojny światowej. Dziś jest najważniejszą jednostką sił specjalnych Wielkiej Brytanii. Wszechstronne wyszkolenie i organizacja SAS jest wzorem dla innych jednostek jak Delta czy polski Grom. Podstawowy zespół to 4 żołnierzy wyszkolonych w różnych dziedzinach walki. Nauka w jednostce trwa nawet 7 lat.

GSG 9
Niemiecka jednostka antyterrorystyczna, najlepsza brygada na świecie. Różni się od pozostałych tym, że jest częścią policji. Specjalizuje się w  odbijaniu zakładników, zabezpieczaniu ważnych obiektów lub eskortowaniu osób. GSG 9 dzieli się na 3 zespoły: do działań lądowych, wodnych i powietrznych.

NAVY SEALS
Jednostka amerykańskiej marynarki. Specjalizuje się w walkach w wodzie, czyli w taktyce niebieskiej. Głównym jej zadaniem jest rozpoznawanie i opanowywanie statków. Dziś słynne „foki” działają głównie na lądzie w różnych częściach świata.
 
Polskie jednostki specjalne
GROM
Prowadzi różnego rodzaju operacje na całym świecie.
FORMOZA Jednostka płetwonurków specjalnych.
JEDNOSTKA WOJSKOWA KOMANDOSÓW W LUBLIŃCU Jeden z zespołów bojowych działa obecnie w Afganistanie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.