Czemu szatan kusi?

MGN 10/2011

publikacja 02.03.2012 21:50

Czy szatan jest mocniejszy od Boga, że my jemu ulegamy i grzeszymy? Monika

Czemu szatan kusi?

 

Czy szatan jest mocniejszy od Boga, że my jemu ulegamy i grzeszymy?
Monika
 
DROGA MONIKO 
Oglądałem kiedyś film, którego bohater został uwięziony. W dół osuwał się sufit, grożąc mu zmiażdżeniem. Dźwignia blokująca ten mechanizm znajdowała się w otworze pełnym wielkich robaków. Ten, kto przybył z pomocą, przemógł obrzydzenie, włożył rękę do otworu i przesunął dźwignię. sufit stanął, a drzwi od pułapki otworzyły się. Podobnie jest w życiu duchowym. Pokusa to znak, że nadciąga niebezpieczeństwo – jak ten sufit, który się osuwa.
 
Szatan kusi człowieka, bo chce, aby zgrzeszył i pogrążył się w tak zwanej śmierci duchowej. Kto może przesunąć dźwignię? Pan Jezus. On nie tylko ma moc, aby nas obronić, ale wie, jak to działa, bo sam też był kuszony. Kiedy umierał, niektórzy wołali: „Jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża”. Czy nie mógł tego zrobić? Owszem, mógł. Ale z miłości do człowieka wytrwał do końca i umarł, nie ulegając pokusie. Dowodem na to, że zwyciężył, stało się zmartwychwstanie – nowe życie. To znak, że Bóg jest mocniejszy od śmierci i jej ojca – szatana. Jeśli ulegamy pokusie, to dlatego, że nie korzystamy z łaski wysłużonej nam przez Pana Jezusa, czyli – mówiąc inaczej – nie przyjmujemy Jego wyciągniętej do nas ręki.
 
Podczas modlitwy, „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament” zamiast słowa „Przenajświętszy” w myślach pojawia mi się wulgarne słowo. Bardzo tego nie chcę. Czy to grzech ciężki i czy to w ogóle grzech, jeśli to słowo samo się pojawia?
Wojtek
 
DROGI WOJTKU 
„Kiedy weszłam do kaplicy, zawsze doznawałam większych udręk i pokus. Nieraz całą Mszę świętą walczyłam z myślami bluźnierczymi, które się cisnęły na usta moje”. Wiesz, kto napisał te słowa? Wielka święta, siostra Faustyna Kowalska. Pokusa nie jest grzechem tak długo, jak długo na nią nie pozwalamy. Można ją porównać do zarazka, który atakuje nasz system odpornościowy, ale nie powoduje choroby.
 
Wiadomo jednak, że osłabiony organizm jest podatny na choroby, dlatego trzeba go wzmacniać przez dobre odżywianie, sen, ciepły ubiór, gdy jest chłodno. Takim wzmocnieniem duszy w przypadku zarazków duchowych jest spowiedź. Święta Faustyna pisze, że kiedy zbliżała się do kratek konfesjonału, już odczuwała większy spokój. Nie mamy obowiązku spowiadać się z pokus, bo to nie grzech, ale kiedy o nich mówimy, otrzymujemy łaskę do walki z nimi.