Czym jest śmiech i jaki ma na nas wpływ?

Bożena Szymik-Iwanecka, lekarz psychiatra i psychoterapeuta

|

MGN 02/2011

publikacja 26.02.2012 18:31

– Śmiech jest bez wątpienia czymś bardzo dobrym. Wybuch pozytywnych emocji pomaga rozładować stres, odreagować trudy dnia czy nagromadzone problemy.

Człowiek, gdy dobrze się wyśmieje, czuje się lepiej i ma lepszy nastrój. Z punktu widzenia medycznego śmiech, czyli taki gwałtowny wybuch emocji, poprawia także wentylację organizmu.

To znaczy, powoduje kurczenie i napinanie mięśni oraz uwalnianie endorfin, czyli hormonów zwanymi hormonami szczęścia, dzięki którym czujemy zadowolenie.

W śmiechu możemy też dostrzec pewne cechy charakteru. Jeżeli śmiech jest złośliwy czy szyderczy, powoduje tylko chwilowe zadowolenie u śmiejącej się osoby, i jest objawem niesympatycznego, a nawet paskudnego charakteru.

Śmiech, który powstaje z pozytywnych emocji, wskazuje natomiast, że śmiejąca się osoba ma poczucie humoru i potrafi  dostrzegać dobre i zabawne sytuacje. Wesołej osobie łatwiej też radzić sobie z problemami. Powinniśmy się często śmiać, bo ponad wszelką wątpliwość dobry i częsty śmiech sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu.