Krzysztof Kusz

Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny Hbr 4, 12

|

MGN 10/2010

publikacja 23.02.2012 12:49

Jezus rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła” Łk 17,11-19

Krzysztof Kusz Krzysztof Kusz
operator kamery telewizyjnej, fotograf
fot. archiwum prywatne

Kilka lat temu wiele podróżowałem po Europie. Jeździłem sporo autostopem po Holandii. Któregoś dnia trafi łem do ludzi, którzy pozwolili mi mieszkać w budynku po starym barze, który kupili. Pomogli mi też znaleźć pracę na barce z piaskiem. Było nas dwóch: ja i starszy mężczyzna. Spędzaliśmy ze sobą całe dnie. Do domu wracaliśmy tylko na weekend.

Problem polegał na tym, że Holender nie znał angielskiego i właściwie prawie wcale nie rozmawialiśmy ze sobą. Pokazywał mi tylko, co mam robić. Pływaliśmy razem przez 6 tygodni. Miałem więc sporo czasu na przemyślenia.

Dotąd żyłem bardzo szybko i nie miałem czasu, by pomyśleć, co naprawdę jest ważne w życiu. Przypomniałem sobie wszystkie bardzo niebezpieczne sytuacje, w których się znalazłem.

Zawsze udawało mi się szczęśliwie z nich wyjść. Z dnia na dzień przekonywałem się, że to nie była moja zasługa. Dotarło do mnie, że zacząłem rozmawiać z Bogiem. Chodziłem od dziecka do kościoła, bo tak wychowali mnie rodzice. Ale rzadko zastanawiałem się nad swoją wiarą. I dopiero na statku, gdy rozmowa z człowiekiem była niemożliwa, zauważyłem obecność Pana Boga w moim życiu. 

Któregoś dnia wybrałem się w końcu do kościoła. Podczas przekazania znaku pokoju kapłan podszedł do mnie i podał mi rękę. To zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Gdy wróciłem do Polski, moje życie nie było już takie samo. Mogę powiedzieć, że wiara mnie uzdrowiła.