To nie magia

Piotr Sacha

|

MGN 09/2010

publikacja 22.02.2012 14:24

Rozmowa z ojcem Pawłem Gużyńskim, dominikaninem

To nie magia fot. HENRYK PRZONDZIONO

 

MAŁY GOŚĆ: Po co nam w Kościele oleje?
OJCIEC PAWEŁ GUŻYŃSKI: – Są jednym z symboli i nośników łaski Bożej. W Kościele ten, kto zostaje namaszczony oliwą, zostaje namaszczony łaską Pana Boga.
 
Co to znaczy?
– Zanim Pan Jezus pewnemu człowiekowi przywrócił wzrok, napluł na ziemię, zrobił błoto i nałożył mu je na oczy. Odwołał się do tego, co już kiedyś Bóg zrobił, przy stworzeniu. Człowiek zostaje dotknięty przez samego Boga. Jeżeli ktoś wchodzi w taki kontakt z Panem Bogiem, to ma Jego błogosławieństwo.
 
Co się stanie, gdy nie chcę tego kontaktu. Gdy na przykład nie przyjmę bierzmowania?
– To tracę coś niepowtarzalnego. Bo jeśli przyjaźnię się z Panem Bogiem, mam w Nim pewnego obrońcę, Kogoś, kto zawsze się za mną wstawi.
 
Nie można przyjaźnić się z Bogiem bez sakramentów?
– Takie myślenie, że poradzimy sobie bez Pana Boga, jest dziś popularne. Ale nie można być dobrym na własną rękę. Bo życie człowieka szybko pokazuje mu jego własne granice. Trwa bierzmowanie. Biskup namaszcza czoło bierzmowanego olejem.
 
A jeśli nie dotknie czoła, co wtedy?
– Wtedy obowiązuje zasada: ecclesia suplet, co znaczy „Kościół uzupełnia wszystko”. Ta zasada obowiązuje, gdy zostanie popełniony jakikolwiek błąd ludzki. Bo łaska dana Kościołowi jest większa niż ten błąd. Sakrament jest ważny. Bo namaszczenie olejem to nie jest magia, to sakrament.
 
Czy olej używany w liturgii powstaje jakoś specjalnie?
– Najczęściej to ten sam olej wyciśnięty z oliwek, jaki mama ma w kuchni. Czasem dodaje się jakiś zapach. Ale o jakości oleju świętego decyduje tylko modlitwa.  
 
Co o oliwie mówi Pismo Święte?
– Oliwą namaszczano na królów i proroków. Używano jej jako lekarstwa. Na przykład w przypowieści Pana Jezusa miłosierny Samarytanin pobitemu człowiekowi oliwą i winem zalewa rany. Bo oliwa miała też łagodzić ból i leczyć.
 
Dlaczego na króla namaszczano, nie wystarczyło go wybrać?
– W Izraelu był to znak, że król albo prorok jest wybrany przez samego Boga.
 
Jakie znaczenie ma olej, którym my jesteśmy namaszczani?
– W sakramencie chorych oleje święte przynoszą zdrowie ciału i duszy. Namaszczenie olejem przy święceniach kapłańskich oznacza ustanowienie pewnej władzy. Przy chrzcie człowiek zostaje uleczony z grzechu pierworodnego. A oleje używane przy bierzmowaniu oznaczają umocnienie darami Ducha Świętego.
 
Czy to jest zawsze ten sam olej, skoro daje różne łaski?
– Są trzy rodzaje olejów w liturgii. Przy chrzcie, bierzmowaniu i święceniach kapłańskich używany jest olej zwany krzyżmem świętym, przy chrzcie dorosłych używa się oleju katechumenów, a przy sakramencie namaszczenia chorych, oleju chorych. Oleje poświęca się w Wielki Czwartek. Nad poszczególnymi olejami odmawia się różne modlitwy.
 
Jak działa olej na człowieka?
– Jeśli olej jest poświęcony, wierzymy, że Pan Bóg jest w tym obecny, mimo że człowiek jest grzeszny. Człowiek może przyjąć łaskę Boga albo przejść obok łaski obojętnie. Jeśli został namaszczony, to znaczy, że jest wybrany. I łaska jest z nim niezależnie od tego, czy ją zauważy czy nie.
 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.