Oleje ważne

MGN 09/2010

publikacja 22.02.2012 13:34

Krzysztof Hołowczyc * Siostra Anastazja Pustelnik * Zenon Ziaja

 

Krzysztof Hołowczyc   Krzysztof Hołowczyc
kierowca rajdowy
fot. EAST NES/REPORTER/PLACZKOWSKI
KRZYSZTOF HOŁOWCZYC

kierowca rajdowy

Olej dla silnika jest tym, czym krew dla naszego organizmu. Krew dostarcza tlen i substancje odżywcze do wszystkich komórek naszego ciała, a pompa olejowa tłoczy olej przez system cienkich kanalików do wszystkich miejsc, gdzie występuje jakiekolwiek tarcie pomiędzy ruchomymi elementami silnika.
 
Olej odprowadza też z silnika nadmiar ciepła i w ten sposób pomaga go chłodzić. Co stałoby się z silnikiem bez oleju? Zatarłby się w kilka sekund i stałby się bezużytecznym złomem.
 
 
s. Anastazja Pustelnik   s. Anastazja Pustelnik
gotuje i piecze dla krakowskich jezuitów
fot. HENRYK PRZONDZIONO
SIOSTRA ANASTAZJA PUSTELNIK

gotuje i piecze dla krakowskich jezuitów

Olej ma duży wpływ na potrawy i ciasta, ale – jak we wszystkim – potrzebny jest umiar. Za dużo tłuszczu, czyli właśnie oleju czy smalcu nie jest zdrowe z powodu szkodliwego cholesterolu. Wasze mamy, nawet smażąc kotlety, nie zawsze muszą używać oleju.
 
Podpowiedzcie im, że jeżeli położą kotlety ciasno na patelni, to nie powinny się przypalić, a na pewno będą zdrowsze. Olejki aromatyczne do ciast dają mocniejszy zapach, ale ja ich nie używam.
 
Dodaję tylko olejek migdałowy do maku, aby podkreślić jego smak. Natomiast do sałatek dodaję oliwę z oliwek zamiast niezdrowego majonezu czy śmietany. Dzięki oliwie sałatki są smaczniejsze.
 
 
Zenon Ziaja   Zenon Ziaja
prezes firmy kosmetycznej Ziaja Ltd
fot. KFP/KRZYSZTOF MYSTKOWSKI
ZENON ZIAJA

prezes firmy kosmetycznej Ziaja Ltd

Już od czasów starożytnych oleje są podstawą kosmetyków. W kosmetyce stosuje się przede wszystkim oleje roślinne i ich pochodne. Jednymi z najlepszych są: olej oliwkowy, z pestek winogron, awokado, jojoba czy nasz polski olej rzepakowy i olej z kiełków pszenicy. Oleje idealnie pielęgnują skórę.
 
Zmniejszają utratę wody przez naskórek, dlatego dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej. Przywracają jej miękkość i gładkość. Poza tym olejki eteryczne. Bez nich nie byłoby perfum i wód toaletowych. Dzielimy je na naturalne i syntetyczne. Najbardziej popularne to olejek pomarańczowy, limetkowy, mandarynkowy i grejfrutowy.
 
Ważna jest metoda otrzymywania olejku. Od tego zależy jego zapach, skład i właściwości. Na przykład olejek limetkowy tłoczony na zimno ma zapach świeży, zielony, słodki, a destylowany – zapach świeży z nutą kwiatową. Olejki i oleje należy przechowywać w chłodnym miejscu i chronić przed światłem.
 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.