Celebrybki

Adam Śliwa

|

MGN 03/2012

publikacja 19.04.2012 10:27

Oto celebryci wśród ryb. Najpopularniejsi mieszkańcy domowych akwariów zdradzili swoje tajemnice, mimo że głosu nie mają.

Tęczowe ryby pływające w akwarium są jak mały wodny świat, ale wbrew pozorom nie można tam wrzucić każdej rybki. Niektóre gatunki się nie lubią, a inne po prostu się zjadają. Dlatego warto wiedzieć, które ryby mogą żyć razem w akwarium.

Celebrybki   East News/Aqua Press/Sunset Ryba – bohater
Gupik

To jedna z najpopularniejszych rybek akwariowych. Zwana często pawim oczkiem. Nazwa Gupik pochodzi od nazwiska angielskiego badacza, Johna Guppy’ego, który sprowadził rybkę do Europy z Trynidadu. Dokładnie jednak nie wiadomo skąd gupik pochodzi. Gupiki masowo przenoszono do Afryki, Azji i Ameryki, a nawet do Australii i południowej Europy. Na tych kontynentach stały się one prawdziwymi bohaterami ratującymi tysiące ludzi. Jak to możliwe?
Gupiki są bardzo żarłoczne i zjadają ogromne ilości larw komarów, które w XIX wieku roznosiły bardzo groźną chorobę malarię. Kolorowe rybki zjadając komary hamowały rozwój choroby. W 1976 roku gupiki w celach badawczych wyleciały w kosmos na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 21.
Gupiki nie są zbyt wymagające w hodowli. Piękny ogon samców mieni się całą tęczą barw, dlatego są one prawdziwą ozdobą akwarium.

 

Celebrybki   East News/Aqua Press/Sunset Towarzyska ryba
Neon Inessa

To malutkie rybki z charakterystycznym lśniącym niebieskim paskiem, od którego neonki biorą swoją nazwę.
W naturalnym środowisku żyją w małych strumykach Amazonki. Do Europy trafiły już w 1936 roku. Początkowo były bardzo drogie, bo zanim nauczono się je hodować, sprowadzano je z Ameryki.
Neony są dziś jednymi z najpopularniejszych ryb w domowych akwariach. To bardzo towarzyskie rybki, więc powinny żyć w stadzie ok. 10 ryb. Osiągają długość ok. 4 cm.
W dobrych warunkach mogą dożyć nawet 10 lat.

 

 

Celebrybki   East News/Cavignaux Bruno Kolorowy wojownik
Bojownik syjamski

To przepiękne rybki koloru czerwonego i zielonego, żyjące na wolności w Azji wschodniej. Do Europy trafiły już w XIX wieku. I okazało się, że żyjąc w akwariach mogą mieć nieskończoną kombinację kolorów dziedziczonych po rodzicach. I tak na przykład, jeśli tata-rybka jest czerwony a mama-rybka czarna, to ich dzieci-rybki będą częściowo czerwone, częściowo czarne.
W wodzie bojowniki oddychają nie tylko tlenem, ale również normalnym powietrzem.
Ryby te można oswoić i po pewnym czasie nie będą uciekać od zanurzonej ręki, a nawet podpłyną z ciekawością. Ważne tylko, żeby w jednym akwarium nie trzymać dwóch samców, bo wtedy bojowniki zaczynają walczyć o teren.

 

 

Celebrybki   East News/Pacifik stock

Bajkowy Nemo,
Błazenek

Największą popularność zdobył dzięki bajce, w której gra główną rolę. Ta pomarańczowo-biała rybka żyje w rafie koralowej w okolicach Singapuru, Filipin i Indonezji. Nie potrzebuje dużego akwarium, bo pływa zawsze w pobliżu swojej rośliny, czyli ukwiału, bez którego nie wyobraża sobie życia. Parzydełka ukwiału szkodzą prawie wszystkim rybom poza błazenkiem, któremu ukwiał zapewnia ochronę przed drapieżnikami.
Błazenki zawsze rodzą się jako samce. Dopiero później niektóre osobniki zmieniają płeć. W przeciwieństwie do pozostałych, Błazenek jest rybą morską, potrzebuje więc odpowiedniej wody i dlatego nie może mieszkać w jednym akwarium z Gupikami, Bojownikami czy Neonkami.

 

Celebrybki   Oldhag

Najstarsza w hodowli
Złota rybka

To odmiana karasia złocistego zwana też welonem. W ciągu 1000 lat człowiek wyhodował złotą rybkę z dziko żyjącego karasia. To pierwsza rybka udomowiona przez człowieka. Już w VII wieku w Chinach karasie pływały w akwariach i sadzawkach. Hodowlane złote rybki w Europie po raz pierwszy pojawiły się w XVII wieku.
Zdarza się, że człowiek zamyka złotą rybkę w kuli. Jednak tak duża ryba powinna żyć w odpowiednich rozmiarach akwarium. Istnieje ponad 300 odmian złotych rybek. Nie powinno się ich trzymać z gatunkami, które lubią obgryzać płetwy. W dobrych warunkach mogą dożyć nawet 30 lat.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.