Zawiąż węzeł – pamiętaj o poście

MGN 03/2009

publikacja 18.01.2012 00:03

Jak to bywa w języku polskim słowo „węzeł” ma nie jedno znaczenie.

Zawiąż węzeł – pamiętaj o poście

Słownik Języka Polskiego wymienia między innymi: Węzeł – splot, który powstał w miejscu, gdzie związano coś długiego. Węzeł – coś, co łączy ludzi. Węzeł – zawikłana sprawa, problem trudny do rozwiązania. Węzeł – miejsce lub miejscowość, gdzie krzyżują się drogi, linie kolejowe.

Węzeł – jednostka prędkości równa jednej mili morskiej na godzinę, czyli 1,85166 kilometra na godzinę. Poza tym są jeszcze węzły chłonne, czyli miejsca w naszym organizmie, które mają wielkie znaczenie dla naszej odporności. Największe węzły chłonne znajdują się przy dolnej szczęce, uszach, w pachach i w pachwinach.

Węzły chłonne biorą udział w wytwarzaniu przeciwciał, które bronią nas przed chorobami. Jest też węzeł gordyjski. Był to bardzo splątany węzeł, który łączył uprząż i dyszel wozu starożytnego króla Gordiosa. Przepowiednia mówiła, że kto go rozplącze, zostanie panem całej Azji. Według legendy, Aleksander Macedoński przeciął go swoim mieczem.

Dziś określenie: „węzeł gordyjski” oznacza sytuację trudną lub nie możliwą do rozwiązania. Najlepiej na węzłach wiązanych ze sznura znają się chyba żeglarze. Ten, kto nie posiądzie sztuki ich wiązania, nie ma co marzyć o zostaniu choćby majtkiem na pokładzie. Węzły obowiązkowo też muszą umieć wiązać ratownicy górscy.

Proponujemy, byście nauczyli się wiązać dwa węzły: ósemkowy i ratowniczy. Węzeł ósemkowy to węzeł stosowany we wspinaczce oraz w żeglarstwie m.in. do zabezpieczania końcówki liny np. przed wysunięciem się z urządzenia. Ten węzeł będzie Wam przypominać o postanowieniach, które zrobicie w Wielkim Poście. Zawiąż węzeł – pamiętaj o poście  

Węzeł ratowniczy
Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania. Węzeł może być też użyty do po łączenia dwóch lin. Szczególnie przydaje się w sytuacjach, gdy wo kół jakiegoś przedmiotu (własne go ciała, drzewa, bloku skalnego) należy zawiązać niezaciskającą się pętlę. Może on być też stosowany przy cumowaniu do pala albo kamienia. Pętla tego węzła nie zaciska się, nawet przy dużym obciążeniu. Przy pomocy tego węzła ze sznurka dołączonego do tego numeru „Małego Gościa” możecie zrobić bransoletkę postną.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.