Ta załoga jest już w kosmosie

PAP

publikacja 14.11.2011 08:20

Rosjanie Anton Szkaplerow o Anatolij Iwaniszyn oraz Amerykanin Dan Burbank wystartowali w poniedziałek rano z zaśnieżonego kosmodromu w Kazachstanie. To było około godz. 5.14 czasu polskiego. Po 9 minutach znaleźli się na planowanej orbicie.

Ta załoga jest już w kosmosie Anton Shkaplerov (pierwszy z lewej), Dan Burbank (w środku) i Anatoly Ivanishin wrócą na ziemię w marcu przyszłego roku PAP/EPA/MIKHAIL METZEL /POOL

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po osiągnięciu orbity statek rozpoczął dwudniowy lot w kierunku ISS - podało rosyjskie centrum lotów kosmicznych.

„Wszystko jest w porządku i czujemy się dobrze” - przekazała załoga kontrolerom na Ziemi.

Poprzednia załoga ISS ma wrócić na ziemię 21 listopada. Dla Szkaplerowa i Iwaniszyna to pierwszy lot na ISS, Burban to weteran, gdyż uczestniczył już w dwóch 12-dniowych misjach wahadłowców. Cała trójka ma zostać na stacji do marca.

Po wycofaniu z użycia amerykańskich promów kosmicznych latem tego roku, załogi mogą dostać się ISS jedynie w rosyjskich rakietach.