nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021

Joanna Juroszek

|

MGN 12/2019

dodane 19.12.2019 10:34

Radujcie się, Pan jest blisko!

Jest grudzień. Właśnie zaczęliśmy nowy rok. Pomyłka? Niekoniecznie.

A dwentem w Kościele zaczynamy kolejny rok, tak zwany rok liturgiczny. Tym razem rozpoczęliśmy go 1 grudnia. Data nie jest stała. Rok liturgiczny rozpoczyna się zawsze w I niedzielę Adwentu. Adwent to czas, kiedy niecierpliwie czekamy na Boże Narodzenie, ale to także czas, który przypomina, że czekamy na powtórne przyjście Pana Jezusa na ziemię. Czas przepełniony symbolami. Poznajcie ich znaczenie.

Roraty

To Msze o Najświętszej Maryi Pannie odprawiane najczęściej wcześnie rano. Nazwa pochodzi od adwentowej pieśni Rorate caeli – „Niebiosa, spuśćcie rosę”, oraz od słów proroka Izajasza (por. Iz 45,8). Roraty w Polsce są odprawiane od XIII wieku.

Roratka

To biała świeca zapalana podczas Rorat. Przewiązana jest białą lub niebieską wstążką. Jest symbolem Maryi czekającej na Jezusa. Dziś jako Matka całego Kościoła pomaga nam wszystkim przygotować się na ponowne przyjście na świat Syna Bożego.

Fiolet i biel

W Adwencie obowiązuje fioletowy kolor szat – symbol pokuty, skruchy i pokory. Wyjątkiem są Msze roratnie, kiedy kapłan zakłada białe szaty. A w trzecią niedzielę Adwentu, zwaną Gaudete (radujcie się), obowiązuje różowy kolor szat – to znak, że Boże Narodzenie jest już blisko.

Adwent

W Adwencie, podobnie jak w Wielkim Poście, jesteśmy wezwani do nawrócenia. Uczymy się wtedy bardziej kochać Jezusa i jak Maryja wypełniać Boże polecenia. Adwent, z łacińskiego słowa adventus, czyli przyjście, to zawsze okres obejmujący cztery niedziele. W pierwsze trzy przypominamy sobie, że przez nasze życie przygotowujemy się na przyjście Chrystusa na końcu czasów. Natomiast ostatni tydzień Adwentu bezpośrednio przygotowuje nas na święta Bożego Narodzenia. Wtedy też wspominamy pierwsze przyjście na świat Syna Bożego. Przewodnikami i bardzo ważnymi postaciami w czasie Adwentu są prorok Izajasz i Jan Chrzciciel, który narodził się krótko przed Jezusem. Oni nieustannie przypominają: „Nawracajcie się! Odwagi, nie bójcie się! Pan jest blisko!”.

Drabina

Na samej górze drabiny umieszcza się figurkę Pana Jezusa, u dołu – żłóbek. Codziennie podczas Rorat figurka Jezusa schodzi w stronę żłóbka, co oznacza, że każdego dnia przybliża się Boże Narodzenie.

Postanowienia

To jeden ze sposobów przygotowania się na święta. Wypełnianie konkretnego postanowienia uczy wytrwałości i cierpliwego czekania na Boże Narodzenie.

Wędrująca figura Matki Bożej

W wielu kościołach istnieje zwyczaj, że po Mszy roratniej dzieci zabierają do domu na jedną noc figurę Maryi i razem z rodziną modlą się za wstawiennictwem Matki Bożej. Następnego dnia figura wraca do kościoła i przejmuje ją kolejne, wylosowane dziecko.

Kalendarz

Pomaga odliczać dni do Bożego Narodzenia. W kolejnych okienkach kalendarza adwentowego schowane są cukierki, ale i konkretne zadania pomagające lepiej przeżyć Adwent.

Lampiony

Ich światło rozświetla mroki ciemnego kościoła na początku Mszy św. roratniej. Lampiony są symbolem naszej gotowości na spotkanie z Panem Jezusem. To znak dobrych czynów, które rozjaśniają mroki grzechu, by wskazać Chrystusowi drogę do naszych serc.

Ciemny kościół

To symbol grzechu człowieka i tęsknoty za Bogiem. Dlatego Msze roratnie zaczynają się w ciemnościach. Dopiero podczas hymnu „Chwała na wysokości Bogu” zapalane jest światło, by podkreślić, że to Jezus zwycięża całe zło i ciemność świata. Hymn ten w Adwencie jest śpiewany tylko podczas Mszy roratnich.

Wieniec

Wykonany z zielonych gałązek jodły albo świerka, z czterema świecami, jest symbolem kolejnych niedziel Adwentu. Każda świeca ma inne znaczenie. Pierwsza – zapalana w pierwszą niedzielę Adwentu – przypomina o przebaczeniu Adamowi i Ewie ich grzechu nieposłuszeństwa. Druga – zapalana tydzień później (razem z pierwszą) – to symbol wiary narodu wybranego w obietnicę daru Ziemi Obiecanej. Trzecia świeca przypomina o radości króla Dawida z przymierza z Bogiem. Czwarta to symbol proroków zapowiadających przyjście Mesjasza i Jego królestwa pokoju. Zielony kolor wieńca, światło świec i krąg to symbole Kościoła, który z nadzieją i radością czeka na przyjście Pana. W Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy palą się już wszystkie świece, wieniec pokazuje, że przyjście Jezusa jest bardzo bliskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione