nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/k

dodane 01.03.2007 11:26

20 rocznica wybuchu supernowej

28 lutego minęło dwadzieścia lat od wybuchu najsłynniejszej supernowej ostatnich lat, oznaczonej jako SN 1987A. Pozostałość po tej potężnej eksplozji jest obserwowana przez astronomów do dzisiaj. Niedawno zaprezentowano nowe zdjęcia obiektu wykonane przez Teleskop Hubble'a w grudniu 2006 r.(...)

Wybuch miał miejsce bardzo blisko w kosmicznej skali, 163 tysiące lat świetlnych od Ziemi, w galaktyce, zwanej Wielkim Obłokiem Magellana. (...)

Gdy Teleskop Hubble'a rozpoczął działanie w 1990 r., szybko został skierowany na pozostałość po supernowej z Wielkiego Obłoku Magellana. Potem obserwacje powtarzano w kolejnych latach. Ujawniły one świecący pierścień o średnicy około 1 roku świetlnego, który musiał powstać już co najmniej 20 tysięcy lat przed eksplozją. (...)

Na zdjęciach z Teleskopu Hubble'a widać też efekty poruszającej się falę uderzeniową pochodzącej z ekplozji. Fala wchodzi teraz w wewnętrzne rejony pierścienia, podgrzewając go i powodując świecenie. Aktualny wygląd pierścienia można porównać do naszyjnika ze świecących pereł. Astronomowie sądzą, że w ciągu kilku lat świecić zacznie cały pierścień.

Po takim wybuchu masywnej gwiazdy powinien powstać niewielki obiekt o średnicy około 10 km - gwiazda neutronowa. Nie potwierdzono jeszcze jej obecności, możliwe, iż przesłania ją gruba warstwa pyłu, albo że powstał inny osobliwy obiekt - czarna dziura.

Astronomowie dalej śledzą losy tego, co pozostało po supernowej SN 1987A, używając obecnie dostępnych teleskopów. Z pewnością obiekt znajdzie się także na liście celów dla przyszłych instrumentów, takich jak James Webb Space Telescope, następca Teleskopu Hubble'a, którego start jest zaplanowany na rok 2013.

« 1 »