Cierniczki są inteligentne

ekologia.pl/p

publikacja 19.06.2009 10:48


Ryby raczej nie kojarzą się z inteligencją. Ale artykuł opublikowany w „Behavior Ecology” na który powołuje się portal Life Science, może to zmienić.

Cierniczki to niewielkie ryby zamieszkujące płytkie zbiorniki na półkuli północnej, łatwo rozpoznawalne dzięki 9 cierniom na grzbiecie. Jeremy Kandal z Durham University w Wielkiej Brytanii badał zachowanie tego gatunku, w tym jego możliwości uczenia się. Okazało się, że cierniczek nie tylko potrafi korzystać z własnego doświadczenia, ale także uczy się przez podpatrywanie innych ryb. Dzieje się tak przynajmniej w wypadku wyboru najlepszych miejsc do żerowania.

Aby zbadać zachowanie się ryb i ich zdolność do uczenia się, naukowcy umieścili w akwarium z cierniczkami dwa podajniki z pokarmem (A i B) z których jeden zawsze wydzielał więcej pokarmu niż drugi. Gdy ryby nauczyły się już że podajnik A jest lepszy, wtedy umożliwiono im obserwację innej grupy rybek, u których to podajnik B był wiodący. Wkrótce okazało się, że 3 na 4 ryby z pierwszego akwarium wybierało podajnik B, mimo że ich osobiste doświadczenie wskazywało, że to raczej podajnik A jest lepszy. To proste doświadczenie wykazało, że cierniczek nie tylko korzysta z własnych doświadczeń ale także kopiuje zachowanie innych osobników.