Wędrujący krzyż Światowych Dni Młodzieży
kai/p
publikacja 12.03.2009 10:14
Krzyż Światowych Dni Młodzieży, przekazany młodym w 1983 r. przez Jana Pawła II, będzie odwiedzał w maju i czerwcu polskie diecezje. Uroczyste przekazanie Krzyża polskiej młodzieży nastąpi 22 kwietnia w Watykanie.
22 kwietnia w Rzymie 100-osobowa delegacja polskiej młodzieży, skupionej w diecezjalnych duszpasterstwach weźmie udział w środowej audiencji generalnej w Watykanie. Tego dnia odbędą się rzymskie obchody 25. rocznicy przekazania Krzyża młodzieży przez Jana Pawła II. Papież dokonał tego 25 marca 1984 r. na zakończenie Jubileuszowego Roku Odkupienia. Wydarzenie to zapoczątkowało obchody Światowego Dnia Młodzieży, które po raz pierwszy odbyły się w Rzymie rok później.
Od 25 kwietnia do 14 czerwca odbędzie się w Polsce pielgrzymka Krzyża Światowych Dni Młodzieży, upamiętniająca obchody 25. rocznicy przekazania Krzyża ŚDM młodzieży. Wydarzenie to miało miejsce 22 kwietnia 1984 roku na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Jan Paweł II, przekazując wówczas Krzyż Roku Świętego młodzieży powiedział: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.
Obecnie w diecezjach trwają intensywne przygotowania do peregrynacji Krzyża. Pierwszym jej etapem będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę 25 kwietnia. Krzyż będzie towarzyszył także m.in. 30. rocznicy spotkania młodzieży z Janem Pawłem II na krakowskiej Skałce 30 maja, a dzień później - pielgrzymce mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich. Towarzyszyć też będzie ogólnopolskiemu Czuwaniu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w 30. rocznicę papieskiego wołania „Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” w Warszawie (6 czerwca) oraz Międzynarodowemu Kongresowi „Jan Paweł z młodymi” organizowanemu w Kielcach w dniach 7-8 czerwca.
W ciągu 50 dni Krzyż ŚDM dotrze do wszystkich polskich diecezji. W pielgrzymce będzie mu towarzyszyła ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.