nasze media Najnowszy numer MGN 06/2018
dodane 10.02.2009 14:55

Ostrzec przed bulimią

Zauważyłam, że przyjaciółka coraz gorzej wygląda. Nie można z nią o niczym pogadać, tylko o wyglądzie i o kaloriach. Nieustannie je liczy. Mieszka w internacie, rodzice pewnie nic nie wiedzą. A ona wciąż wychodzi, by zwymiotować, co zjadła... Zmartwiona

Rozmawiaj bardzo spokojnie i prosto. Nie rób z tego afery, ale nazywaj rzeczy po imieniu. Nie pomniejszaj sprawy... Podejdź do niej, weź ją na bok i prosto powiedz, że widzisz, co sie dzieje. Zapytaj, czy wie, co to jest bulimia. Razem wejdźcie w internecie na google i poszukajcie informacji o bulimii. Znajdźcie zdjęcia wychudzonych dziewczyn....
Zapowiedz koleżance, że jeśli nie przestanie myśleć o kaloriach i kilogramach, to tak schudnie, że przestanie miesiączkować, a jeśli jeszcze nie miała miesiaczki, to jej z pewnioscia nie dostanie. W ten sposób nie będzie pełną kobietą.
Częste wymioty spowodują, że kwasy żołądkowe zaatakują szkliwo zębów, zaczną się problemy z gardłem, mogą się pojawić wrzody żołądka. Choroby mogą się ciągnąć latami, jeśli sie nie opamieta.
Są już pecjalistyczne poradnie lecząca anoreksję i bulimię. Leczenie ciężkich przypadków trwa dosyć długo. Dlatego koleżąnka powinna szybko zrobić z sobą porządek. Nie musisz być delikatna. Mów prosto, jasno, stawiaj jej konkretne pytania i nie pozwól jej unikać odpowiedzi.

Jeśli sprawa jest już poważna, jeśli ona jest w ciężkim stanie psychicznym, to trzeba zawiadomić szkolnego psychologa...Więcej listów:

zadaj pytanie...

« 1 »
oceń artykuł

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: 08.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 86
 • 2
  LidiaKędra
  ostatnia aktywność: 02.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  kamiś
  ostatnia aktywność: 24.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 55
 • 4
  matkson5
  ostatnia aktywność: 29.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 3
 • 5
  kotek22
  ostatnia aktywność: 15.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 18