nasze media Najnowszy numer MGN 06/2018

PAP/k

dodane 02.01.2007 15:55

Zagrożona ławica

W wodach Antarktyki znaleziono największe od ponad 24 lat skupisko zagrożonych wyginięciem ryb z gatunku Notothenia rossii (Nototenia marmurkowa) - donoszą naukowcy z niemieckiego Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research. Grupa oceanologów z okrętu badawczego Polarstern wyłowiła aż pięć ton przedstawicieli tego gatunku.

Jest to odkrycie niezwykłe, gdyż od lat znajdowano jedynie małe, rozproszone ławice tych ryb.

Nototenia marmurkowa (zwana też antarktycznym dorszem marmurkowym) należy do rodziny morskich ryb okoniokształtnych (Nototheniidae). Najczęściej występuje w zimnych morzach Antarktyki oraz chłodnych wodach półkuli południowej. Charakteryzuje się wydłużonym ciałem (do 70 cm długości) o srebrzysto-niebieskiej barwie i brakiem pęcherza pławnego.

Naukowcy przedstawiają dwie teorie, wyjaśniające to niecodzienne zjawisko. Pierwsza głosi, że ogromna ławica ukształtowała się w miejscu najliczniejszego występowania kryla, głównego pokarmu nototenii. Druga zakłada, że ryby skupiły się w jednym miejscu ze względu na wyjątkowe ukształtowanie dna morskiego w tym obszarze. Nototenia wybiera bowiem do życia rejony bardzo specyficzne, z licznymi kanionami i klifami.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 01.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 24
 • 5
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 10