nasze media Najnowszy numer MGN 06/2018
dodane 08.12.2015 09:32

Boży wędrowcy z Knurowa

Nowy rok szkolny przyniósł dla naszej pracy katechetycznej nowe wyzwania. Patrząc na lata wcześniejsze zastanawialiśmy się co zrobić, by ożywić w dzieciach, a przez nie w ich rodzinach życie religijne.

Nie jest to łatwe zwłaszcza dziś, gdy tak wielu ludzi zaprzestaje praktyk religijnych i odchodzi od Kościoła.

W porozumieniu z naszymi duszpasterzami zaproponowałyśmy dzieciom, by uczestnicząc we Mszach szkolnych zdobywały sprawności „Bożego Wędrowca”. Boży wędrowiec to ten, kto idzie za Jezusem, słucha Go i naśladuje. Dzieci bardzo chętnie przystały na naszą propozycję, a ich zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. By zdobyć pierwszą sprawność – Torbę Bożego Wędrowca - potrzebne były cztery obecności na Mszy szkolnej, dlatego dzieci potwierdzały swoją obecność na kartkach wrzucanych do koszyczka. Po czterech tygodniach otrzymywały  torbę, która potwierdzała ich wytrwałą wędrówkę i do której, po upływie kolejnych czterech obecności, dzieci wkładają kolejne zdobyte sprawności. Boży wędrowcy od momentu otrzymania Torby na każdej kolejnej Mszy szkolnej uczestniczą w procesji na wejście. W czasie homilii kapłani słowem, przykładem i wyznaczonymi zadaniami umacniają dzieci na Bożym szlaku, by nie ustawały w drodze. Szczególnym wyzwaniem były dla uczestników Mszy szkolnej otrzymane „cukierki miłości”, które dzieci mogły same zjeść, lub podzielić się nimi z innymi.

Nasza inicjatywa spotkała się z wielką przychylnością i wsparciem parafian. W ten sposób krąg zaangażowanych w życie religijne dzieci ciągle się powiększa. Pragniemy w tym miejscu podziękować również redakcji Małego Gościa. Dziękujemy za okazane nam serce i Waszą hojność!

 Obecnie liczba dzieci uczestniczących we Mszach szkolnych i wytrwale zdobywających sprawności dochodzi do 170, a wielu ich rówieśników zachęconych przykładem kolegów i koleżanek, wstępuje na drogę wędrówki Bożym szlakiem.

s. Marianna

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 2
  Riri
  ostatnia aktywność: 21.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 01.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 24
 • 5
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 10